نخست وزیر اوکراین: غرب تحریمها علیه روسیه را بر ندارد

سیاسی

نخست وزیر اوکراین امروز(شنبه)‌ از غرب خواست تحریم هایی که علیه روسیه در واکنش به درگیری های اوکراین اعمال کرده را تا زمانی که توافق آتش‌بس مینسک به طور کامل اجرا نشده، بر ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این درخواست آرسنی یاتسنیوک، ‌نخست وزیر اوکراین، در آستانه نشست وزرای امور خارجه آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه در برلین در تدارک برای اجلاسی در شهر پاریس در اوایل ماه اکتبر مطرح شد.

آرسنی یاتسنیوک در سخنانی در کنفرانس بین المللی "راهبرد اروپایی یالتا" در شهر کی‌یف گفت: اگر شما سیگنال های مختلف به ولادیمیر پوتین بدهید نظیر این که ما در حال بررسی ایده برداشتن تحریمها هستیم این نشان‌دهنده ضعف است.

نخست وزیر اوکراین خاطر نشان کرد: به این شکل ما عملا از پوتین در تجاوز علیه اوکراین حمایت و پشتیبانی می کنیم.

وی ادامه داد: تحریم ها علیه روسیه تنها در یک مورد می توانند لغو شوند و آن این است که توافق مینسک به طور کامل اجرا شود و دونتسک، لوهانسک و کریمه به اوکراین بازگردانده شوند. یاتسنیوک همچنین گفت: روسیه با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود در مارس 2014 و حمایت از شورشیان حامی روسیه در شرق اوکراین قوانین بین المللی را نقض و تضعیف کرد.

وی در خصوص روسیه اظهار کرد: این کاملا غیر قابل پذیرش است که یکی از اعضای پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل دائما منشور سازمان ملل را نقض می کند.

روز جمعه پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، نسبت به آتش‌بس جدیدی که از اول سپتامبر در شرق این کشور به اجرا در آمده اظهار خوش بینی محتاطانه کرد.

با این حال یاتسنیوک تاکید کرد، همواره درباره توافق صلح مینسک که ماه فوریه با میانجی‌گری فرانسه و آلمان امضا شد تردید داشته است.

یاتسنیوک با تاکید بر این که بعید است روسیه از اوکراین عقب‌نشینی کند، گفت: برای پوتین هیچ راه حل خوبی وجود ندارد بنا بر این اگر او از اوکراین رفته و بگوید ما تصمیم به ترک دونتسک و لوهانسک گرفتیم در آن صورت او در روسیه به لحاظ سیاسی خواهد مرد. اما به عکس اگر پوتین از حمله علیه ارتش اوکراین پشتیبانی کند و تلاش کند تا اراضی بیشتری را تصرف کند در جهان مرده است.

انتهای پیام

کد N954457