شمخانی در دیدار رئیس پارلمان عراق،

اراده‌ای مشکوک با مدیریت داعش به دنبال حفظ ظرفیت‌های ناامنی و بحران در منطقه است

سیاسی

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق بعد از ظهر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، شمخانی در این دیدار با اشاره به زمینه‌های مشترک و گسترده فرهنگی و دینی میان دو ملت ایران و عراق، گسترش روابط میان مجلس ایران و پارلمان عراق را مهم و عاملی در مسیر تعمیق پیوندهای مستحکم میان دو کشور و ظرفیتی عظیم در برابر تهدیدات منطقه ای و فرامنطقه‌ای دانست.

وی با اشاره به تکثر قومی و مذهبی در کشور عراق، اختلاف سلیقه و رای در موضوعات سیاسی و اجتماعی را تجلی دموکراسی و چند صدایی در جامعه این کشور عنوان کرد و افزود: مقابله با تلاش سازمان یافته دشمنان عراق که با استفاده از افراطیون مذهبی و بازماندگان رژیم بعث به دنبال ایجاد شکاف سیاسی و مذهبی هستند، نیازمند افزایش هوشیاری رهبران سیاسی این کشور است.

شمخانی بر ضرورت تلاش مضاعف به منظور گسترش خدمات عمومی برای مردم رنج کشیده عراق و همچنین تسریع در بازسازی مناطق آزاد شده از وجود تروریسم تاکید کرد و افزود:‌ جمهوری اسلامی ایران چون گذشته آماده همکاری نزدیک با دولت و بخش خصوصی عراق به منظور ایجاد و توسعه زیرساختهای اصلی خدمات عمومی و رفاهی در این کشور است.

دریابان شمخانی مسیر طی شده در مذاکرات هسته‌ای و ارتقاء قدرت سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را فرصتی جدید برای توسعه همکاری های همه جانبه با کشورهای منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: مبارزه با تروریسم و رفع خطر فوری داعش در کنار هم افزایی ظرفیت‌های منطقه‌ای برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی، مهمترین اولویت عراق و سایر کشورهای منطقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عدم جدیت غربی و ائتلاف ادعایی آنان علیه داعش را ریشه اصلی شکل گیری بحران آوارگان عنوان کرد و افزود: امروز با توسعه موج فزاینده آوارگان به کشورهای غربی، افکار عمومی جهانی بیش از گذشته با رنج و مرارت مردم مظلوم سوریه و عراق آشنا شده است.

وی با اشاره به حضور و تردد امن تروریستهای داعش از کشورهای خارجی به سوریه و عراق و بهره برداری گسترده آنان از منابع مالی و فروش نفت این کشورها افزود‌: اراده‌ای مشکوک در تلاش است تا با مدیریت جریان تروریستی داعش، ظرفیت‌های ناامنی، بی‌ثباتی و بحران را در منطقه حفظ نماید.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ عراق در نهایت بر بحران های تروریستی پیروز خواهد شد و با پیشرفت و توسعه روز افزون به جایگاه منطقه‌ای خود بازخواهد گشت.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در این دیدار با تقدیر از حمایت های مستمر جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق بر لزوم افزایش مناسبات و همکاری‌ها میان دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به نقش محوری ایران در ایجاد امنیت و ثبات در منطقه افزود: ما در تلاشیم که با افزایش ارتباطات هدفمند با ایران ثبات منطقه ای و توسعه اقتصادی در عراق را افزایش بدهیم.

الجبوری گفت:‌ تلاش عراق حذف زمینه های رشد و یارگیری گروه‌های تکفیری است و در این مسیر سعی دارد از تمام ظرفیت های سیاسی و توانمندی‌های نظامی و امنیتی خود استفاده نماید.

انتهای پیام

کد N954426