یک نماینده دموکرات آمریکا:

توافق هسته‌ای بهترین گزینه برای ایالات متحده است

توافق جامع هسته‌اي

پیت ویسکلاسکی، نماینده دموکرات از ایندیانا، با انتشار مقاله‌ای در پایگاه خبری شیکاگو تریبیون اعلام کرد: به رغم عدم اعتماد به ایران، به شدت از برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وی در مقاله خود مدعی شد: توافق هسته‌ای چند جانبه به شدت برنامه‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کند و رژیم بازرسی مستحکم و مختلفی را ایجاد می‌نماید و اجازه برقراری به هنگام تحریم‌ها را در صورت نقض توافق هسته‌ای می‌دهد و به هیچ وجه گزینه‌های نظامی ایالات متحده را محدود نمی‌کند.

وی در مقاله خود اضافه کرد:‌ اگر برجام به طور کامل انجام شود، به حذف مخاطرات و تردیدها در منطقه در آینده‌ای قابل پیش‌بینی منجر خواهد شد. اعتقاد دارم که اساسا این توافق امنیت کشور و متحدان ما را در منطقه افزایش می‌دهد.

پیت وسکلاسکی در بخش دیگری از مقاله خود با اظهاراتی خصمانه درباره نقش ایران در منطقه گفت که به عنوان عضو برجسته کمیسیون فرعی دفاعی کمیته تخصیص اعتبارات مجلس نمایندگان اعلام می کنم که با وجود تهدید منافع و اهداف ایالات متحده از سوی ایران به شدت از برنامه‌ جامع اقدام مشترک حمایت می‌کنم.

وی افزود: طبق برجام دسترسی ایران به مواد هسته‌ای از آنچه که امروز وجود دارد به طور چشمگیری کاسته خواهد شد. به ویژه اینکه ایران اورانیوم به شدت غنی سازی شده یا پلوتونیوم را برای مدت دست کم 15 سال تولید نخواهد کرد و ایرانیان اورانیوم غنی شده خود را 98 درصد کاهش می‌دهد ؛ از 12 هزار کیلوگرم به 300 کیلوگرم کاهش خواهند داد اضافه بر این ، دو سوم از سانتریفیوژهای ایران از تاسیسات هسته‌ای حذف خواهند شد و این موضوع توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور منظم مورد نظارت قرار خواهد گرفت. نکته مهم این است که ایران متعهد شده تا به دنبال تحقیق و توسعه برنامه‌هایی که به تولید سلاح هسته‌ای مرتبط است نباشد.

این نماینده دموکرات در ادامه نوشت: این توافق ایجاد سیستم بازرسی محکم و قابل بازبینی را فراهم می‌کند که شامل نظارت دائمی تاسیسات هسته‌ای شناخته شده ایران در سراسر زنجیره توسعه ، از معادن اورانیوم تا سانتریفیوژ ها است.

در بخش دیگر این مقاله آمده است:‌ به منظور رفع تحریم‌ها، ایران باید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره‌ی ابعاد احتمالی نظامی برنامه‌ هسته‌ای‌اش متقاعد کند ، باید توانایی غنی سازی خود را تا حد زیادی متوقف سازد و هسته مرکزی راکتور اراک را حذف نماید و برای رفع کامل تحریم‌ها ایران باید به تعهداتش در برجام عمل کند.

وی اضافه کرد که برجام تنها درباره‌ی تحریم‌های مرتبط به موضوع هسته‌ای قابل اجرا است. ایالات متحده برخی از تحریم‌های قوی خود را که مرتبط با دیگر موضوعات است را حفظ خواهد کرد.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است:‌ من کاملا با نظر برخی از حامیان توافق هسته‌ای مخالف هستم که می‌گویند اگر توافق هسته‌ای رد شود جنگ محتمل‌ترین نتیجه خواهد بود و نیز پی بردم که مخالفان توافق هسته‌ای تنها گزینه‌های جایگزینی را پیشنهاد می‌دهند که بهترین توصیف برای آن وهم انگیز است. به طور معقول نمی‌توان انتظار داشت که کشورهای خارجی حتی نزدیک‌ترین دوستان ما، خواسته‌های خود را با هزینه زیاد قربانی عقب نشینی یک جانبه ایالات متحده در تعهداتش به برجام موکول کنند و من با اطمینان کامل اعلام می‌کنم که چین و روسیه در صورت رد شدن توافق، هیچ تردیدی برای ادامه تجارت با ایران نخواهند داشت.

این مقاله می‌افزاید: موفقیت یا شکست برجام با گذشت زمان و کنترل بر اساس رفتار ایران روشن خواهد شد. ما نمی‌توانیم فقط به نیروی نظامی برای ایجاد ثباتی پایدار در هر منطقه از جهان متکی باشیم و امیدوارم که مذاکرات چند جانبه‌ای که به برجام منجر شد الگویی باشد برای ایالات متحده در مداخلات بین‌المللی آتی درمسائل و مشکلاتی که منجر به بی ثباتی و خشونت در منطقه شده است.

به گزارش ایسنا، ادعای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه های هسته‌ای تاکید داشته و اعلام کرده‌اند سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N954244