"جرمی کوربین" رهبر حزب کارگر انگلیس شد

جرمی کوربین، از اعضای جناح چپ حزب کارگر انگلیس با بدست آوردن حدود 60 درصد از آرای اعضا و هواداران حزبش به رهبری این حزب رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جرمی کوربین در اولین سخنرانی خود به عنوان رهبر حزب کارگر اعلام کرد که با پایان جلسه حزب کارگر به راهپیمایی برای حمایت از پناهجویان که در لندن برگزار می‌شود، خواهد رفت.

مواضع چپگرایانه و سوسیالیستی کوربین در طول رقابت برای رهبری حزب توجه بسیاری را جلب کرد. از سویی عده‌ای به واسطه این مواضع جذب حزب کارگر شدند اما از سوی دیگر برخی هشدار دادند که چنین مواضع به شدت انتقادی باعث می‌شود که حزب کارگر نتواند در انتخابات رای‌دهندگان میانه‌رو و محافظه‌کارتر را جذب کند.

کوربین خواهان ملی کردن راه آهن، نظارت بیشتر بر بانک‌ها و موسسات مالی و تعطیلی برنامه تسلیحات هسته‌ای انگلیس است. وی همچنین وعده داده است که با رسیدن به رهبری حزب کارگر به خاطر جنگ عراق در دوران تونی بلر عذرخواهی می‌کند.

به دنبال شکست حزب کارگر در انتخابات پارلمانی اد میلیبند، از مقام خود استعفا داد. محور اصلی بحث‌ها در انتخابات رهبری حزب پس از او این بود که آیا شکست حزب کارگر به خاطر این بوده که میلیبند سیاست‌های بیش از حد چپگرایانه‌ای را در پیش گرفت، یا اینکه علت شکست این بود که حزب کارگر در واقع موضع روشنی در برابر سیاست‌های محافظه‌کاران و لیبرال‌ها نداشت.

جرمی کوربین به صراحت علیه سیاست‌های حزب کارگر در سال‌های اخیر، به ویژه سیاست‌های این حزب در دوران تونی بلر موضع گرفت و این موضع‌گیری با استقبال گسترده‌ای در میان هواداران حزب کارگر روبرو شد.

ده‌ها هزار نفر عضو جدید به این حزب پیوستند که تصور می‌شود بسیاری از آنها هوادار جرمی کوربین بوده باشند.

با این حال بسیاری از چهره‌های کلیدی حزب کارگر از هواداران و اعضا خواستند که در انتخابات رهبری حزب به کوربین رای ندهند. از جمله تونی بلر، نخست‌وزیر سابق از حزب کارگر، گفته بود انتخاب رهبری انتخابی دشوار میان "قلب و مغز" است. او گفت کسانی که قلبشان با جرمی کوربین است بهتر است یک قلب مصنوعی کار بگذارند.

انتهای پیام

کد N954243