به مناسبت یک‌سالگی ائتلاف ضد داعش؛

جان آلن: زمان به نفع داعش نیست/ ائتلاف موفقیت‌های چشمگیری داشته است

سوريه,آمريكا,داعش

فرمانده آمریکایی ائتلاف ضد داعش در اولین سالروز شکل‌گیری این ائتلاف تاکید کرد، با توجه به تقویت توانایی، اعتماد به نفس، رهبری و ظرفیت نظامی مخالفان میانه روی سوری برای مبارزه با داعش این یک جنگ کوتاه مدت نخواهد بود اما با مقایسه یک سال پیش با امروز می‌توان گفت که دستاوردهای چشمگیری نائل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال جان آلن، هماهنگ کننده عملیات ائتلاف آمریکایی ضد داعش در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه خبری سی ان ان گفت: سال گذشته میلادی اعلام کرده بودم که جنگ با داعش جنگی طولانی خواهد بود و ما باید آماده این مساله باشیم، جنبه‌هایی از این مساله وجود دارد که ممکن است چندین دهه طول بکشد و ما نباید از این مساله تعجب کنیم.

وی گفت: البته بد نیست به یاد بیاوریم سال گذشته میلادی در چنین روزی در آغاز تشکیل ائتلاف ضد داعش، کجا بودیم؛ آن زمان موصل و سه تا از چهار استان غربی عراق سقوط کرده بود و داعش کنترل بخش اعظم مرزهای سوریه و ترکیه را به دست گرفته بود.

این فرمانده ارشد ارتش آمریکا افزود: ما شک داشتیم که آیا عراق از این مساله نجات پیدا می‌کند یا خیر. هنگامی که شما به عقب بر می‌گردید و اتفاق‌های آن زمان را مرور می‌کنید و آن‌ها را با آنچه که در حال حاضر رخ می‌دهد مقایسه کنید، شاهد تغییری چشمگیر خواهید بود. ما در برخی نقاط موفق بوده‌ایم اما در برخی نقاط دیگر موانعی داشته‌ایم. به یاد بیاورید پاییز سال گذشته میلادی در سوریه جایی که فرصت همکاری با شرکای خود را داشتیم جایی به نام کوبانی وجود داشت که هرگز نام آن را نشنیده بودیم و به نظر می‌رسید که در حال سقوط بود اما در نهایت با حمایت ائتلاف ضد داعش و شرکای قابل اعتماد آن کوبانی نجات یافت. در نتیجه با یادآوری اینکه سال گذشته میلادی کجا بودیم و الان کجا ایستاده‌ایم با این مساله که ما تاکنون بازنده جنگ بوده‌ایم، موافق نیستیم.

وزارت امور خارجه روسیه اخیرا اذعان کرده که تعدادی نیرو در سوریه برای کمک به نیروهای دولت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور در مبارزه با داعش دارد. ژنرال آلن در پاسخ به این سوال که آیا با این مساله مشکلی دارد یا خیر مدعی شد: ما چند روز اخیر با دقت این مساله را بررسی کرده‌ایم که ببینیم این کمک چیست؟ اما اگر روس‌ها از نیروهای نظامی برای کمک به دولت اسد استفاده کنند، موضوع خوبی نیست. بشار اسد به تنهایی مسئول مرگ ده‌ها هزار تن از مردم سرزمینش است. بخش اعظم بی‌ثباتی در این منطقه نتیجه مستقیم اقدامات بشار اسد است و کمک به او با نیروی نظامی باعث ایجاد بحران دیگری در این منطقه می‌شود و در حقیقت می‌تواند نیروهای روسیه را رویاروی نیروی ائتلاف ضد داعش در مبارزه با تروریست‌ها در سوریه قرار دهد.

آمریکا تلاش کرده تا مخالفان میانه رو سوری را برای مبارزه با داعش در سوریه آموزش دهد. 500 میلیون دلار برای این هدف هزینه شده است. متاسفانه گزارشات حاکی از آن است که اکثر این افراد یا ربوده شده یا فرار کرده‌اند. ژنرال جان آلن در خصوص این مساله گفت: این یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است و 500 میلیون دلار برای حمایت از یک سرمایه‌گذاری بلند مدت هزینه شده است.

وی گفت: البته ما اذعان داریم که این یک مشکل و مانع است. اما ما همچنان به اصول این برنامه متعهدیم. عناصر دیگری در سوریه وجود دارند که ما با آن‌ها کار کرده‌ایم که به دستاوردهای نظامی چشمگیری نایل شده‌اند.

جان آلن به مناسبت یک سالگی ائتلاف ضد داعش در مصاحبه با شبکه خبری العربیه نیز گفت که آمریکا با هر گونه کمک نظامی به نظام سوریه مخالف است و از نزدیک حضور نظامی جدید روسیه در سوریه را زیر نظر دارد.

وی با بیان این ادعا که راهکار مسالمت آمیز بحران سوریه بدون بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور ممکن خواهد بود، گفت: ما از نزدیک اوضاع را زیر نظر داریم و در گفتگو و ارتباط مداوم با روس‌ها درخصوص حل بحران مبتنی بر آغاز دوره انتقالی در سوریه هستیم. ما دیدگاه خود را درخصوص حل بحران سوریه تنها از طریق راهکار سیاسی کاملا واضح و روشن اعلام کرده‌ایم. ما گفتیم که نظامی کردن بحران موجب مشکلات و بحران انسانی بزرگی در منطقه در سطوح مختلف می‌شود.

جان آلن که سابقه فرماندهی نیروهای چند ملیتی در افغانستان را نیز در کارنامه دارد درخصوص عملیات ائتلاف ضد داعش گفت: این عملیات طولانی خواهد بود هرچند که اکنون نیز به دستاوردهای زیادی رسیده است.

آلن همچنین درخصوص آزادسازی شهر موصل، مرکز استان الانبار عراق گفت: می توانم بگویم که این شهر ظرف چند ماه آزاد خواهد شد اما می‌خواهم در تخمین زدن درخصوص این مسئله احتیاط به خرج دهم. این سوالی است که رهبران نظامی عراق بهتر می‌توانند جواب آن را بدهند.

وی افزود: زمان به نفع داعش نیست چراکه این گروه همواره دولت‌های ضعیف را هدف قرار می‌دهد اما دولت عراق تقویت پایه‌های دولت خود را آغاز کرده است.

آلن تصریح کرد که رهبران عشایر عراق نقش مهم‌تری را در عراق بازی می‌کنند و فضایی را ایجاد خواهند کرد که در آن اجازه بازگشت داعش یا تشکیل گروه دیگری مثل داعش را نخواهند داد.

انتهای پیام

کد N954226