لاریجانی در نشست تخصصی حقوق بشری ایران و ایتالیا

ایران کشور مدرنی است، اما غرب نباید تصور کند ما در سیستم آنها حل خواهیم شد

محمدجواد لاريجاني

دبیر ستاد حقوق بشر در دومین نشست تخصصی صیانت از حقوق بشر در نظام عدالت کیفری ایران و ایتالیا، تجربه ملت ایران در تشکیل یک نظام سیاسی، اجتماعی بر پایه عقلانیت اسلامی را تجربه‌ای نو و قابل تامل در دنیای مدرن امروز دانست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در سخنرانی افتتاحیه این نشست تخصصی دو روزه با اشاره به جنایاتی که توسط افراطیون تکفیری در منطقه رخ می دهد گفت: اسلام اهل بیت و اسلامی که در ایران حاکم است بر پایه عقلانیت و تعالیم مکتب اهل بیت است و تصویری که متاسفانه از اسلام توسط گروه های تکفیری و تروریستی مثل داعش در منطقه و جهان ارائه شده جعلی و دروغین است و ارتباطی با اسلام ندارد.

دبیر ستاد حقوق بشر در تبیین تجربه تاریخی ملت ایران در تشکیل یک حکومت اسلامی بر پایه عقلانیت اسلامی گفت: این تجربه یعنی ما با محیط اطرافمان در تعامل هستیم و این تجربه هیچ ربط و شباهتی به کاریکاتور اسلام که داعش و گروه های تروریستی ترسیم کرده اند ندارد.

لاریجانی با بیان اینکه تجربه ما بر سه اصل عقلانیت اسلامی، مصلحت و واقع بینی استوار شده است، گفت: محور همه امور ما بر پایه عقلی است که در اندیشه اسلامی رشد کرده است. پس از آن اصل مصحلت است، یعنی ما مثل آدم های عاقل می‌خواهیم امورمان را تنسیق کنیم. نفع و ضررمان را اندازه‌گیری می‌کنیم و جهتی را که برای ما نفع بیشتری دارد انتخاب می کنیم. عقل در ادبیات اسلامی یعنی همین یعنی انسان نفع و ضررش را بفهمد و بتواند اندازه گیری کند و جنبه نفع بیشتر را پیش بگیرد. این مفهوم عقل عملی در اسلام است.

دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص اصل واقع بینی گفت: این بدین معنی است که ما در خلاء پیش نمی رویم. ما یک نظام دموکراتیک داریم و تمام تصمیمات کشور و مسئولیت ها طبق قانون اساسی کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر اساس رأی مردم گرفته می شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه ما کشور مدرنی هستیم و دلیل آن پیشرفت های قابل توجهی است که در همه زمینه ها از جمله فناوری هسته‌ای بدست آورده ایم گفت: ما به استقبال مدرنیته می رویم و مدرنیته را بومی کرده ایم و شما می بینید که از همه کشورهای اطراف خود در بکار گیری علم و فناوری پیش هستیم و یکی از عوامل اصلی فشارهای آمریکا و متحدانش به جمهوری اسلامی ایران همین پیشرفت ها و دستاوردهای عظیم است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت جدید در ایران فرصت های تعاملی بیشتری با دنیا و از جمله کشورهای غربی فراهم شده است گفت: تحولات سیاسی دولت آقای روحانی قابل تقدیر است و کمک می کند به اینکه دنیای غرب تجربه ما در همه زمینه ها را بهتر بشناسد، با این همه غرب نباید انتظار داشته باشد که ما تابع آنها شده و در سیستم آنها حل بشویم.

لاریجانی با تبیین وجوه مثبت تعاملات و نشست‌های تخصصی از این دست با کشورهای دنیا از پروفسور شریف بسیونی رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جزایی تقدیر کرد و گفت: یکی از نکات مثبت اقدام ایشان در برگزاری این نشست این است که دو کشور ایران و ایتالیا هم ضمن اینکه اختلافاتی در برخی زمینه ها با یکدیگر دارند، اما از تجربیات و معلومات یکدیگر در بخش های قضایی، جزایی و حقوق بشری بهره مند می شوند.

بسیونی: فصل جدیدی در ایفای نقش ایران در منطقه و جهان باز شده است

در ادامه مراسم افتتاح نشست تخصصی صیانت از حقوق بشر در نظام عدالت کیفری ایران و ایتالیا پروفسور شریف بسیونی گفت: مفتخرم که در صدر یک هیات عالی‌رتبه قضایی و حقوقی در جمع عالی مقامان قضایی و حقوقی ایران حضور یافته ام.

رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جزایی گفت: اجازه دهید در ابتدای عرایضم تاکید کنم که با توافقی که ایران با شش قدرت جهانی کرده است هم اکنون در مقطعی از تاریخ قرار دارد که یک نقطه عطف است و تغییرات و تحولات کامل در روابط ایران و امریکا و غرب بوجود آمده و در این نقطه عطف ایران می تواند نقش خود را بعنوان یک کشور مهم در منطقه و بلکه در جهان ایفا کند.

پروفسور بسیونی در ادامه افزود: این موضوع خیلی مهم است؛ چرا که تمدن بشری و تمدن بین المللی هم اکنون بیش از هر زمان دیگری به تقویت برخی از ارزش ها و اصول انسانی و بشری نیاز دارد که همه آنها در سه دین بزرگ اسلام، مسیحیت و یهودیت که هر از بزرگترین ادیان توحیدی هستند تجمیع شده است.

بسیونی که اصالتا مصری است با قرائت آیاتی از قرآن کریم از جمله آیه شریفه «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلی کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً» گفت: بر اساس این آیه شریفه همه کشورها موظف هستند که انچه خداوند درباره انسان ها فرموده و به آنها به عنوان کرامت اعطا کرده احترام گذشته و از آن پاسداری کنند.

بسیونی گفت: این آیه شریفه بیانگر این است که خداوند به نوع بشر این افتخار و حیثیت را اعطا کرده است که در تمام جنبه ها وجوه زندگی اشت از آن بهره مند باشد و یکی از آنها در خصوص اجرای عدالت کیفری است که در انجا حیثیت فرد از اهمیت بیشتری برخودار است و کرامت او بیش از از سایر وجوه دیگر او در خطر است.

رئیس موسسه ISIS در ادامه عدالت را یک فاکتور مهم در طول تاریخ تحول بشر دانست و گفت: در موضوع عدالت و اجرای آن ما به قضات عادل، بی طرف نیاز داریم تا بتواند احقاق حق کرده و عدالت را اجرا کنند به گونه‌ای که قدرتمندان نتوانند از قدرت خود سوءاستفاده کنند و این دقیقا همان چیزی است که در همه ادیان الهی از جمله اسلام به آن تاکید زیادی شده است.

پروفسور بسیونی با تاکید براینکه این گونه نشست ها به ایجاد درک متقابل از طرفین کمک می کند ابراز امیدواری کرد این اقدام ادامه پیدا کند، تقویت شود و بتوانیم ارتباطاتی را بین دانشگاه های ایران و ایتالیا و نظام وکلای ایرانی ایتالیایی و دادگستری ایتالیا و همتای ایرانی اش برقرار کنیم تا مسیری برای تعاملات بیشتر فراهم شود.

انتهای پیام

کد N954151