مذاکره وزیر خارجه ونزوئلا با بان کی مون درباره بحران مرزی با کلمبیا

وزیر امور خارجه ونزوئلا با دبیر کل سازمان ملل درباره اقداماتی که کشورش در خصوص بحران مرزی خود با کلمبیا انجام داده به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا،‌ شبکه تلویزیونی TeleSur ونزوئلا گزارش داد، "دلسی رودریگز"، وزیر امور خارجه ونزوئلا در نشست با بان کی مون،‌ دبیر کل سازمان ملل در مقر این سازمان در شهر نیویورک به مذاکره درباره "واقعیت موج شهروندان آواره کلمبیایی در ونزوئلا پرداخت.

بحران مرز کلمبیا و ونزوئلا در تاریخ 19 اوت هنگامی که سه افسر ارتش ونزوئلا در عملیات مردان مسلح شبه نظامی فعال در خاک کلمبیا زخمی شدند، آغار شد. این حادثه منجر به بسته شدن یک گذرگاه مرزی مهم میان دو کشور واقع در ایالت تاچیرای ونزوئلا شد.

از زمان بسته شدن این گذرگاه مرزی ونزوئلا نزدیک به 1100 کلمبیایی شامل 300 فرد کم سن و سال را به کشورشان استرداد کرده است.

رودریگز به تلویزیون ونزوئلا گفت: این نشست به دبیر کل سازمان ملل در ارزیابی وضعیت و درک این که این مساله یک مساله دوجانبه است کمک کرد.

وی تصریح کرد، این دولت کلمبیا است که مسئول برآورده کردن احتیاجات مردم خود در طول مرز با ونزوئلا است.

رودریگز امروز(شنبه) با ماریا آنخلا هولگوین همتای کلمبیایی خود در شهر کوییتو، پایتخت اکوادور دیدار می کند. این نشست با میانجی گری اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب برگزار می شود.

وزرای خارجه اوکوادور و اروگوئه نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

رودریگز خاطر نشان کرد، امیدوار است در این نشست راه حلی برای بازیابی صلح و آرامش در طول مرز ونزوئلا و کلمبیا پیدا شود.

در حال حاضر مرز دو کشور دستخوش قاچاق مواد مخدر و خشونتهای شبه نظامی است. وزیر امور خارجه ونزوئلا خواهان نشست فوری میان نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا شد. رودریگز خاطر نشان کرد: دولت کلمبیا باید تدابیری به منظور حل و فصل جرایمی که ونزوئلا را تحت تاثیر قرار داده اتخاذ کند.

انتهای پیام

کد N954104