حمله گسترده مخالفان به زندان مرکزی دمشق و اذعان آنها به شکست در جبهه جنوبی

همزمان با حمله گروه "جیش الاسلام" به زندان مرکزی دمشق و وقوع درگیری‌های شدید میان آن‌ها و نیروهای دولتی، مخالفان با پذیرفتن شکست در جبهه جنوبی سوریه پایان عملیات خود در استان درعا را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که گروه شبه نظامی "جیش الاسلام" به زندان مرکزی دمشق، واقع در شهر عدرا در حومه پایتخت حمله کرده و وارد دو ساختمان در بند زنان این زندان شده است.

جیش الاسلام که یکی از بزرگترین گروه‌های مخالف مسلح سوری است طی دو روز گذشته چندین بار تلاش کرده تا به داخل زندان عدرا، بزرگترین و مهمترین زندان سوریه، نفوذ کنند. آنها در همین راستا طی عملیاتی کنترل تپه‌ها و ارتفاعات مشرف به زندان را به دست گرفته‌اند.

به گفته عبدالرحمن این زندان که ظرفیت 3 هزار زندانی دارد هم‌اکنون 5 هزار تن را در خود جای داده که بیشتر آنها را مخالفان سوری تشکیل می‌دهند.

منابع سوری می‌گویند پس از حمله جیش الاسلام به زندان، نیروهای امنیتی بند زنان را تخلیه کرده‌اند. این درحالی است که برخی منابع میدانی نیز سیطره افراد مسلح بر این ساختمان‌ها را تکذیب و اعلام کرده‌اند که ارتش سوریه حمله را ناکام گذاشته‌ است.

همچنین درگیری‌ها میان ارتش سوریه و گروه‌های مسلح در "تل کردی" واقع در غوطه شرقی دمشق و در مجاورت زندان عدرا ادامه دارد.

از سوی دیگر ادهم الکراد، سخنگوی رسمی عملیات مخالفان در جنوب سوریه موسوم به "طوفان جنوب" پایان این عملیات را پس از پنج حمله ناکام برای تصرف بخش‌هایی از استان درعا و کشته شدن 117 تن از اعضای گروه‌های مخالف، اعلام کرد.

وی گفت: درگیری‌ها نقاط ضعف گروه‌های مسلح از ناحیه عدم ساماندهی و هماهنگی را نشان داد.

در همین راستا سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد که ماه اوت خونبارترین ماه در غوطه شرقی دمشق از سال 2013 تاکنون بوده است و بیمارستان‌های این سازمان روزانه بیش از 150 زخمی را معالجه کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N953933