انتشار هفته‌نامه پاکستانی ندای ملت/ عضویت دائم هند در شورای امنیت

سیاسی

شماره جدید هفته نامه «ندای ملت» به بررسی موضوعاتی چون اختلافات مرزی و ارضی پاکستان با افغانستان و هند و همچنین عضویت دائم هند در شورای امنیت پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این هفته نامه در شهر لاهور پاکستان منتشر می شود. در شماره اخیر این هفته نامه موضوعات گوناگونی مانند برگزاری روز دفاع در پاکستان، تجزیه و تحلیل مسائل مهمی مانند اختلافات و درگیریهای مرزی پاکستان با دو کشور همسایه هند و افغانستان، بررسی مسائل داخلی و بین المللی با محوریت درخواست عضویت هند در شورای امنیت سازمان ملل از جمله موضوعاتی هستند که در این  هفته نامه مطرح شده اند.

در مقدمه این هفته نامه به موضوع سفر «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی اوباما در سازمان ملل  به پاکستان و دیدار او با سران مختلف سیاسی و نظامی پرداخته شده است.

با توجه به درگیریهای مرزی پاکستان با کشورهای همسایه هند و پاکستان در خطوط مرزی سوزان رایس با نخست وزیر پاکستان «نواز شریف»، مشاور امور خارجه، «سرتاج عزیز» و فرمانده کل ارتش پاکستان «راحیل شریف» دیدار و گفتگوهایی جداگانه داشت.

گفته می شود در آینده سوزان رایس بعنوان وزیر خارجه دولت احتمالی کلینتون روی کار خواهد آمد.

در ادامه به این موضوع اشاره شده است که نخست وزیر پاکستان محمد نواز شریف با دعوت رسمی باراک اوباما در کنفرانسی که در ماه اکتبر در آمریکا برگزار خواهد شد شرکت خواهد نمود.

محمد انیس الرحمن در مطلبی با بررسی تحولات سیاسی و اقتصادی در پاکستان و آغاز عملیات نظامی موسوم به «ضرب عضب» ارتش پاکستان علیه مواضع تروریستها در داخل کشور به این نکته اشاره نموده که این عملیات در نوع خود منحصر بفرد است و در آینده ای نه چندان دور ارتش پاکستان با تمام توان عناصر و نیروهای تروریستی مختلف را از بین خواهد برد.

اسرار بخاری در مطلبی با عنوان «کشمکش سیاسی جدید» به این موضوع اشاره نموده است که با انجام عملیات جدید در پاکستان علیه تروریسم و اختلاس و بعد از دستگیری دکتر عاصم حسین رئیس کمیسیون آموزش عالی پاکستان که وابسته به حزب مردم  است، رئیس جمهور اسبق پاکستان آصف علی زرداری موضعی مخالف در مقابل نخست وزیر محمد نواز شریف اتخاذ نموده است و سران حزب مردم تهدید نموده اند که در صورت ادامه اقدامات ضد اختلاس در کراچی از نمایندگان خود خواهند خواست از مجلس پاکستان استعفا دهند.

علاوه بر انیس الرحمن، مجید سالک نیز در مطلبی جداگانه که در این هفته نامه با همین موضوع و محور به  نگارش در آورده است موضوع دستگیری دکتر عاصم حسین را که از دوستان و نزدیکان آصف علی زرداری است را در حقیقت  اقدامی از قبل تعین شده و بر علیه زرداری می داند.