آیت‌الله مکارم در واکنش به حادثه مسجدالحرام:

بی‌تدبیری آل‌سعود فاجعه آفرید

حج,عربستان,مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,مکه

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: حادثه مسجدالحرام نشان می‌دهد که آل‌سعود توانایی اداره حرمین شریف را ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و شهادت عده‌ای از حاجیان در این حادثه و با قرائت فاتحه‌ای اظهار کرد: حادثه مسجد مسجد الحرام که منجر به شهادت عده‌ای شد، بسیار دردناک بود.

وی بیان کرد: این حادثه نشان می‌دهد آل سعود توانایی اداره حرمین شریف را ندارد؛ کدام عقلی اجازه می‌دهد که در کنار مسجد الحرام در ایامی که میلیون‌ها نفر حضور دارند شما جرثقیل به کار ببرید.

وی با انتقاد شدید از مدیریت حرمین شریفین افزود: این چه مدیریت و چه هوشی است که حرم امن الهی؛ بر اثر بی تدبیری شما این همه حاجی شهید شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «حکام عربستان می‌گویند، طوفان آمد و این جوری شد» گفت: حوادث طبیعی مانند طوفان‌ها همیشه وجود دارد و هشدار می‌دهند، باید مدیریت کرد. این دلیل بر سوء مدیریت شماست؛ هرکجا بنای مهمی، مذهبی یا غیر مذهبی ساخته شود به کسی اجازه نمی‌دهد بیایند و تماشا کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید یادآور شد: هرکجا بنای بزرگی وجود دارد؛ اجازه برج سازی نمی‌دهند، شما چرا اجازه دادید برج‌های 50 مرتبه‌ای را ایجاد کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «عظمت مسجدالحرام برای جهانیان مشهود است» گفت: برج‌های 50 طبقه، اطراف حرم را گرفته و ابهت و عظمت مسجد الحرام را تحت الشعاع قرار داده است، آل سعود حرمین شریفین را مال خودشان می‌دانند؛ این برج‌ها را ویران کنید با علمای اسلام مشورت کنید تا ابهت مسجد الحرام مشخص باشد.

این مرجع تقلید خطاب به علمای اسلام تاکید کرد: علمای اسلام باید حاکمان عربستان را نصحیت کنند راه و روش اداره مسجد الحرام و حرمین شرفین صحیح نیست و باید تغییر کند.

انتهای پیام

کد N953822