سوئد سفیر روسیه را احضار کرد

وزارت خارجه سوئد سفیر روسیه در این کشور را برای ارائه توضیحات بیشتر نسبت به اظهارات مسکو احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی وزارت خارجه سوئد اعلام کرد که مارگوت والسترم، وزیر خارجه این کشور، ویکتور تاتارینتسوف، سفیر روسیه در این کشور را برای ارائه توضیحات بیشتر به وزارت خارجه احضار کرد.

پس از تهدید روسیه مبنی بر اینکه اگر سوئد عضو ناتو شود، مسکو اقدامات مقابله جویانه اتخاذ می‌کند، وزیر خارجه سوئد در جمع خبرنگاران گفت: ما یک کشور مستقل هستیم و می‌توانیم تصمیمات درباره سیاست امنیتی کشورمان را به صورت مستقل اتخاذ کنیم.

ما تهدیدی را قبول نمی‌کنیم و سفیر روسیه را در همین راستا برای ارائه توضیح بیشتر احضار کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت، عضویت سوئد در ناتو ابعاد نظامی، سیاسی و نتایجی برای سیاست خارجی در بردارد و نیاز است که روسیه اقدامات مقابله جویان در این باره اتخاذ کند.

سوئد یک سیاست دیرپای عدم عضویت در نهادهای نظامی را داشته که بر اساس آن این کشور به هیچ اتحادی وابسته نبود. با این حال این کشور بخشی از برنامه صلح ناتو بوده است و سربازانی را برای انجام عملیات در افغانستان اعزام کرد.

افکار عمومی سوئد مخالف عضویت در ناتو بوده است گرچه در نظرسنجی‌های اخیر حمایت از عضویت در این بلوک به دلیل نگرانی‌ها از اقدامات نظامی روسیه افزایش یافته است.

انتهای پیام

کد N953606