مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرد

طرح ممانعت از لغو تحریم‌های ایران تا پایان 2017

سیاسی

مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی تلافی‌جویانه در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 طرح جلوگیری از رفع تحریم‌های ایران تا پایان سال 2017 را به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه درباره پیش‌نویس متن دو طرح در رابطه با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 رای گیری کرد.

پیش نویس طرح شماره 3460 که با 247 رای موافق و 186 رای مخالف، مانع از رفع تحریم‌های ایران توسط رئیس جمهور آمریکا می‌شود. بر اساس این قطعنامه رئیس‌جمهور نمی‌تواند درباره برداشتن تحریم ها تا 21 ژانویه 2017 میلادی اقدام کند. این قطعنامه در نخستین روزی که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا وارد دفترش می‌شود، یعنی اول ژانویه 2017 باطل خواهد شد.

پیش نویس طرح دیگری نیز به شماره3461 که درباره پذیرفتن برجام از سوی نمایندگان مجلس آمریکا بود، با 269 رای مخالف و 162 رای موافق تصویب نشد.

به نوشته گاردین، این اقدام جمهوری‌خواهان به تلافی رای‌گیری روز پنج‌شنبه سنای آمریکا صورت گرفت که یک پیروزی سیاسی برای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا محسوب می‌شود. در این رای‌گیری جمهوری‌خواهان سنا با به دست نیاوردن حد نصاب آراء که 60 رای است و فقط با کسب 58 رای موافق، نتوانستند قطعنامه مخالفت با توافق هسته‌ای را به تصویب برسانند.

طرح رد توافق هسته‌ای در مجلس نمایندگان نمی‌تواند مانع اجریی شدن این توافق شود و بیشتر حالت نمادین دارد.

بر اساس این گزارش، 25 نماینده دموکرات در مجلس که از هم حزبی‌های اوباما محسوب می‌شوند و طبق روال باید از سیاست های وی پیروی کنند، به برجام رای مخالف دادند. جمهوری‌خواهان کنگره نیز از ابتدا به طور یکپارچه مخالفت خود را با این توافق اعلام کرده بودند.

انتهای پیام

کد N953519