آیت الله مقتدایی: اینکه برخی اعضای جامعه مدرسین از حمایت از احمدی نژاد برگشتند،نشان از صداقتشان است

سیاسی

برخی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در انتخابات 84 و در انتخابات 88 از نامزدی محمود احمدی نژاد حمایت کرده بودند.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، آيت الله يزدي با انتشار اطلاعيه اي در ارديبهشت ماه سال 88اعلام کرد «پس از بررسی‌های لازم اکثریت  اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حمایت خود را از کاندیداتوری جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد اعلام نمودند».

با گذشت شش سال از آن زمان، از آيت الله مرتضي مقتدايي عضو اين جامعه پرسيديم «اظهارنظرهاي سياسي و جناحي برخي اعضاي اين تشکل، اين جايگاه را خدشه دار مي کند؟ بويژه زماني که از نامزدي چهره اي همچون آقاي احمدي نژاد حمايت مي کنند و با اين حمايت او رئيس جمهور مي شود، اما اين روزها از مفاسد بسيار در دولت وي پرده برداري مي شود.»

او در پاسخ به خبرآنلاين گفت: اظهارنظرهاي برخي اعضاي جامعه مدرسين نسبت به اشخاص، بر اساس وضع فعلي آن افراد و عملکرد آنهاست. يعني آنها بر اساس آنچه که نمود عيني دارد، اظهار نظر مي کنند و علم غيب از حقيقت افراد ندارند. گاهي حسن ظن هايي به برخي افراد پيدا مي کنند که بعدها قدري، خلاف در مي آيد. از اين جهت عرض مي کنم که حمايت برخي اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم از رئيس جمهور قبلي بر اساس آن چيزي بود که آن موقع از او مي ديدند و آن آقا ابراز مي کرد. اما در عمل خلافش ثابت شد و مشخص شد که اظهارات وي، صوري بوده است و در مقام عمل به سخنانش پايبند نبود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: از اين رو همان کساني که آن موقع از وي حمايت مي کردند، از نظرشان برگشتند که نشانه صداقت آن عزيزان است. يعني اگر چه زماني او را ظاهر الصلاح مي ديدند اما وقتي در عمل خلافش را ديدند، نگفتند چون قبلا از او حمايت کرده ايم، باز هم از او حمايت خواهيم کرد. حتي اين تغيير نظرشان را در برخي جاهها علنا اعلام کردند. اين نشان از صداقت و حسن ظن و نظر انها دارد. بر اساس آموزه هاي ديني بايد نسبت به برادر ديني حسن ظن داشت و اگر در ظاهر حسني از کسي مي بينيم بايد فرض را بر اين بگذاريم که او باطنا نيز اينگونه است، مگر اينکه خلافش ثابت شود. اين تکليف شرعي هر مسلمان است و اگر هم خلافي از برادر مسلمان خود ديديم بايد آن را حمل بر حسن ظن کنيم. کساني که نظرشان در مورد وي برگشته، نمي گويند که «حرف مرد يکي  است» و ديگر از او حمايت نکردند.

به گفته وي، همين صداقت هاست که جامعه مدرسين حوزه علميه قم را ميان افراد جامعه محبوب نگه مي دارد.

مشروح گفت و گو با اين عضو مجلس خبرگان رهبري را اينجا بخوانيد.

2727

 

 

کد N953292