هشدار رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در مورد آینده عراق و سوریه

سیاسی

مقامات آمریکایی از جمله رئیس سازمان اطلاعات دفاعی آن، می‌گویند عراق و سوریه احتمالا طی سال‌های آینده، در پی درگیری‌های قومی و مذهبی، چندپاره شده و احتمالا خاورمیانه شکل تازه‌ای به خود بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد پرس، ژنرال «وینسنت استوارت» رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، در یک نشست نقل کرده است که عراق و سوریه در پی جنگ و تنش‌های قومی، ممکن است به مرز فروپاشی دائم برسند.

در هر دو کشور گروه موسوم به داعش بخش‌های زیادی را در کنترل خود گرفته است. در عین حال در سوریه کشور میان گروه‌های شورشی، افراطیون، کردها و دولت مرکزی تقسیم شده است. در عراق نیز دولت مرکزی کنترل همه بخش‌ها را در دست ندارد. 

ژنرال استوارت می‌گوید دائما در این فکر است که آیا کردهای عراق به دولت مرکزی آن کشور باز می‌گردند.

در مورد سوریه نیز او می‌گوید «می‌توانم زمانی را در آینده ببینم که سوریه به دو یا سه بخش تقسیم شده است».

رئیس سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا می‌گوید چنین چیزی هدف آمریکا نیست، اما احتمال رخ دادن آن رو به افزایش است.

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، از دیگر مقام‌های ارشد امنیتی‌ست که در همان نشست در مورد آینده خاورمیانه و احتمالات پیش‌روی آن سخن گفته است. به گفته او با وجود اینکه در هر دو کشور مرزهای پیشین سر جای خود قرار دارند، اما دولت‌های مرکزی کنترل کامل بر آنها ندارند و گروه داعش در مرزهای هر دو کشور قرار گرفته است.

در عین حال به گفته برنان، مردم در کشورهای عراق و سوریه دیگر بیشتر از هویت ملی خود، با هویت قومی و مذهبی، خودشان را شناسایی می‌کنند.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می‌گوید «فکر می‌کنم خاورمیانه در آینده، طی یک دهه یا دو دهه پیش رو با تغییراتی روبه‌رو خواهد شد که شکل آن را بی‌شباهت به آنچه الان هست، تغییر می‌دهد».

در عراق نیز دولت مرکزی برای ماه‌ها با مشکلات ناشی از اعتراضات به سهیم نکردن گروه‌های غیر شیعه روبه‌رو بود که در نهایت به روی کار آمدن حیدر عبادی، نخست‌وزیر فعلی، با هدف سهیم کردن گروه‌های مختلف در هسته قدرت، انجامید.