تلاش رهبر اکثریت سنا برای به تصویب رساندن قطع‌نامه مخالفت با برجام

برجام

رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا گفت که سنا یک رای گیری دیگر درباره قطع‌نامه مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 برگزار خواهد کرد.

رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا گفت که سنا یک رای گیری دیگر درباره قطع‌نامه مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری هیل، میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا در واکنش به مخالفت سناتورهای دموکرات با طرح جمهوری خواهان برای رد توافق هسته‌ای گفت که سنا روز سه‌شنبه یک رای گیری دیگر در خصوص این قطع‌نامه برگزار خواهد کرد.

دموکرات های سنا شب گذشته موفق شدند مانع از پیشبرد قطع‌نامه مخالفت با توافق هسته‌ای شوند و در اولین مرحله رای گیری کنگره درباره توافق هسته‌ای جمهوری خواهان را مغلوب کردند. 58 سناتور موافق و 42 نفر نیز مخالف به رای گذاشتن این قطع‌نامه بودند. این درحالی است که اگر یک مسأله قرار باشد در مجلس سنا به رای گذاشته شود باید 60 سناتور با آن موافق باشند.

مک کانل پس از اعلام این خبر ضمن محکوم کردن این اقدام دموکرات ها گفت که آن‌ها حتی مانع از این شدند که مردم آمریکا بتوانند یک رای واقعی درباره آنچه که مهم ترین مسأله سیاست خارجی در این دوره است داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر رئیس جمهور کاملا از این توافق اطمینان دارد، پس نباید نگران باشد. وی باید به درستی و با غرور از حق وتوی خود استفاده و عقاید خود را برای مردم آمریکا روشن کند.

این در حالی است هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا در پاسخ به اظهارات مک کانل در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که رای گیری دوباره سنا درباره توافق هسته‌ای اتلاف وقت است چون مسأله تمام شده و دوباره همان نتیجه ای به دست خواهد آمد که در رای گیری روز پنج شنبه حاصل شد.

رید در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است دموکرات ها در رای گیری هفته آینده نظر خود را تحت فشارهای ایالاتشان تغییر دهند گفت: اگر کسی چنین کاری انجام دهد اقدامی احمقانه خواهد بود و من سناتورهای باهوشی را در اختیار دارم.

به گزارش هیل ، کنگره آمریکا پس از یک مهلت 60 روزه برای بررسی برنامه جامع اقدام مشترک( برجام) توافقی که در 14 ژوئیه (23 تیرماه) میان ایران و گره 1+5 حاصل شد ، تا 17 سپتامبر زمان دارد رای نهایی خود را درباره این توافق اعلام کند . باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش از این تهدید کرده بود اگر قطع‌نامه مخالفت با توافق هسته‌ای در کنگره تصویب شود آن را وتو خواهد کرد.

اکنون با توجه به حمایت گسترده دموکرات ها از این توافق ، احتمالا دیگر اوباما نیازی به استفاده از حق وتوی خود نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N952959