ابراز خرسندی کاخ سفید از نزدیک شدن به پایان مهلت کنگره برای بررسی برجام

توافق جامع هسته‌اي,برجام

سخنگوی کاخ سفید گفت: فرصت کنگره برای رد کردن توافق هسته ای ایران یک هفته دیگر پایان می‌یابد و این یک خبر خوب برای جامعه بین‌الملل است که بتواند توافق هسته‌ای را اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشچویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه در واکنش به مخالفت دموکرات‌های سنا با طرح جمهوری‌خواهان برای رد توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: بدیهی است که هفدهم سپتامبر آخرین فرصتی خواهد بود که کنگره برای از بین بردن توافق هسته‌ای در اختیار خواهد داشت. امیدواریم که این تلاشها موفق آمیز نباشند و به نظر نمی رسد که آنها به این خواست خود برسند. ما قادر خواهیم بود که همراه جامعه بین الملل به جلو حرکت کنیم و این توافق را اجرایی کنیم.

سخنگوی کاخ سفید با ادعای اینکه ایران تا زمانی‌که الزاماتی را که در این توافق آورده شده است، انجام ندهد از رفع تحریم ها برخوردار نخواهد شد، گفت که آنها باید ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به میزان 98 درصد کاهش دهند، تولید پولوتونیوم در راکتور اراک را به میزان زیادی محدود کنند، این به معنای قطع کردن ارتباط هزاران سانترفیوژ است. این به معنای همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و پاسخگویی به درخواست های آن برای دسترسی به اطلاعاتی است که به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران مربوط می شود.

به گزارش ایسنا، ابعاد احتمالی نظامی (PMD) موضوعی است که در چارچوب موضوع "مطالعات ادعایی" بعد از سال 2006 درباره فعالیت‌های گذشته هسته‌ای ایران مطرح شده است. این موضوع مجموعه ای از اتهامات را علیه ایران مطرح می‌کند و به وجوه تسلیحاتی برنامه هسته‌ای ایران اشاره می‌کند.

ایران همواره اتهامات و ادعاهای مطرح شده در این چارچوب نسبت به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را رد کرده و اسناد و مدارک ارائه شده را فاقد وجاهت حقوقی و نامعتبر می‌داند.

ارنست در ادامه در واکنش به تلاش شماری از اعضای مجلس نمایندگان برای مقابله با توافق هسته‌ای گفت: ما در این باره اطمینان داریم که پس از هفدهم سپتامبر این زمان منقضی خواهد شد و ما خواهیم توانست که همراه با جامعه بین المللی به جلو حرکت کنیم و این توافق را عملی کنیم و از دستیابی ایران به ظرفیت تولید تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی نمایندگان کنگره با ادعای وجود یک توافق حاشیه‌ای محرمانه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده‌اند که کاخ سفید متن این توافق را برای آنها ارسال نکرده است، بیان کرد: ما در این باره به طور شفاف گفته‌ایم که اسناد لازم برای کنگره برای بررسی توافق در 17 ژوئیه برای آنها ارسال شده است. تمامی این اسناد از طرف دولت برای آنها ارسال شده است. معتقدیم که اسناد کافی برای بررسی توافق هسته‌ای برای کنگره ارسال شده است. ما حتی ورای این موضوع هم عمل کرده و جلسات محرمانه زیادی برای پاسخگویی به سوالات و با اعزام مقامات ارشد دولت در جلسات استماع برگزار کرده ایم. صدها جلسه دیدار، پرسش و پاسخ در این رابطه برگزار شده است. این جلسات از طرف رئیس جمهور آمریکا، معاون وی ، وزیر خارجه ، وزیر دفاع ، وزیر انرژی، سفیر آمریکا در سازمان ملل و حضور مقامات ارشد دولتی در کنگره برگزار شده است. ما همچنین شاهد اطلاع رسانی از طرف مقاماتی بوده ایم که در مذاکرات حضور داشته اند.

وی افزود: سند واقعی تحویل داده نشده است، زیرا سند آژانس بین المللی انرژی اتمی منعکس کننده توافق بین آژانس و ایران است اما هیچ نکته رمز آلودی برای اعضای کنگره درباره آنچه که در این توافق وجود دارد، نیست.

به گزارش ایسنا، مقامات آمریکایی پیش از این در واکنش به این ادعای اعضای کنگره که در تلاش برای تخریب توافق هسته‌ای مطرح شده است، وجود هرگونه توافق جانبی را رد و تاکید کرده‌اند که این توافق یک توافق میان ایران و آژانس است.

چندی پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی منتشر کرد و مدعی شد که به پیش نویس توافق اخیر ایران و آژانس دسترسی پیدا کرده است.

این خبرگزاری در گزارش ادعایی خود اعلام کرد: بر اساس این توافق به ایران اجازه داده شده است تا از کارشناسان خود برای بازرسی از تأسیسات مشکوک استفاده کند.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به این گزارشات ابراز ناراحتی کرد و گفت که چنین اخباری نحوه اقدام مهم راستی‌آزمایی ها را اشتباه نشان داده است.

آمانو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اظهاراتی که مطرح می‌شود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت بازرسی‌های هسته‌ای ایران را به ایران واگذار کرده، مایه ناخرسندی من است. چنین اظهاراتی ارائه غلط روش اجرای اقدام مهم راستی آزمایی‌ها است.

ایران و آژانس در 23 تیرماه (14 ژوئیه) بر سر یک نقشه راه به توافق رسیدند که بر مبنای آن قرار شده است تا پایان سال جاری میلادی مسائل باقی مانده و مطالبات ادعایی آژانس از کشورمان حل و فصل و این پرونده بسته شود.

انتهای پیام

کد N952954