ملازهی در گفت‌وگو با ایسنا:

جنگ افغانستان یک جنگ نیابتی استخباراتی است

افغانستان,طالبان,داعش

یک کارشناس مسائل آسیای مرکزی و قفقاز گفت: بعد از اعلام مرگ ملاعمر، طالبان بر سر جانشینی وی دچار مشکل جدی و تشتت شده‌اند و داعش از این مساله نهایت بهره‌برداری را کرده است.

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر سه گروه از دل طالبان در حال ظهور است که قوی‌ترینشان گروهی است که اعلام کرده ملا اختر منصور را به عنوان جانشین ملاعمر می‌شناسند اما دو جریان دیگر هم هستند که یکی پسر ملاعمر به نام ملایعقوب و دیگری هم طیب آقاست. این تشتت در رهبری، نیروهای دست پایین‌تر طالبان را متوجه کرده که شاید طالبان نتواند خواسته‌هایی که آنها دارند را محقق کند و شعارهای تندتری که داعش مطرح می‌کند برایشان جذاب به نظر می‌رسد.

او ادامه داد: از یک سال قبل می‌توان گفت که داعش در برخی از مناطق تلاش کرده تا نیروهای ناراضی از طالبان را جذب کند. مساله مالی مساله مهمی است و در حقیقت داعش با امکانات مالی بیشتری که دارد دست بالاتر را دارد. تجزیه گروه طالبان می‌تواند به سود داعش تمام شود تا تعداد بیشتری از نیروهای ناراضی طالبان به داعش بپیوندند و البته فقط طالبان نیست بلکه حزب اسلامی حکمت‌یار واکنش مثبتی به داعش نشان داده و شبکه حقانی هم از نظر مواضع به گروه داعش نزدیک است و هرچند تا کنون به داعش نپیوسته اما در آینده این احتمال وجود دارد.

این کارشناس مسائل منطقه درباره این ادعا که نفوذ داعش در افغانستان طرح جدید آمریکایی‌هاست؟ گفت: ظاهر امر این موضوع را تایید نمی‌کند هرچند آمریکایی‌ها دنبال آنند که تنش محدود و قابل کنترلی در افغانستان باشد تا با حضورشان آن را کنترل کنند. در این صورت باید بپذیریم که آمریکایی‌ها می‌خواهند از داعش به شکل ابزاری استفاده کنند تا ایران را ناامن کنند.

وی افزود: تحلیل دیگر این است که بپذیریم آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و متحدانشان تصمیم گرفته‌اند که برای روس‌ها در آسیای مرکزی مشکل ایجاد کنند و گروه‌هایی مثل حرکت اسلامی ازبکستان و چچن‌ها و ایغورهای چین را تحت عنوان داعش متمرکز و به عنوان کشورهای ابرقدرت از آن‌ها حمایت کنند برای این که رفتارهای روس‌ها در اوکراین و سایر مناطق که با قدرت‌های دیگر بر سر منافع سرشاخ شده‌اند را اصلاح کنند.

ملازهی تصریح کرد: اگر این را بپذیریم در آن صورت می‌توان گفت که در یک نگاه راهبردی از مناسبات بین‌المللی، آمریکایی‌ها رقبای خود یعنی چین، روسیه و ایران را فراموش نکرده‌اند. داعش با توجه به خلافتی که مطرح کرده درباره آسیای مرکزی، قفقاز و بخش‌های مسلمان‌نشین روسیه و چین و افغانستان و پاکستان و بخش‌هایی از هند و ایران طرح‌هایی دارد. در این نگاه البته به نظر نمی‌رسد که افراد سطح پایین داعش از این برنامه‌ها با خبر باشند و رهبران رده بالای این گروه در جریان اهداف استراتژیک آمریکا در منطقه هستند.

این کارشناس مسائل آسیای مرکزی و قفقاز در تحلیل نقش سازمان اطلاعاتی پاکستان در مسائل داخلی افغانستان، گفت: واقعیت این است که رقابت‌هایی بین پاکستان و افغانستان از سال 1947 در جریان بوده و این دو کشور اختلافات جدی در مرز دیورند داشته‌اند و هنوز هم این اختلافات وجود دارد. در نگاه واقع‌بینانه می‌بینیم که پاکستان اهداف استراتژیک در افغانستان دارد که چند هدف آن کاملا روشن است. نخست آن که افغانستان تحت هیچ عنوانی پایگاهی برای هندوستان نباشد. در حال حاضر هندی‌ها در افغانستان فعال هستند و چند کنسولگری در نزدیک مرزهای پاکستان ایجاد کرده‌اند و از نظر پاکستان این‌ها از جهت امنیتی خطرناک است.

او ادامه داد: هدف استراتژیک دیگر پاکستان این است که می‌خواهد از خاک افغانستان برای دسترسی به آسیای مرکزی استفاده کند و این زمانی امکان‌پذیر است که دولت کاملا هماهنگ با پاکستان در کابل حاکم باشد اگر نگوییم دولت دست نشانده اسلام آباد باشد. بنابراین می‌توان حدس زد که پاکستان در افغانستان سیاستی دوگانه داشته است؛ از یک طرف سعی کرده تا با دولت مرکزی هماهنگ باشد و مناسباتش را گسترش دهد ولی از طرف دیگر تلاش دارد از گروه‌های مخالف دولت به عنوان یک ابزار استراتژیک استفاده کند و بعید است که پاکستانی‌ها در این سیاست خود تغییری ایجاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت افغانستان از قدرت کافی برای نفوذ در کشور برخوردار نیست، خاطرنشان کرد: خیلی از استانداران و فرماندارانی که در ولایت‌ها ازطرف دولت منصوب شده‌اند و حقوق دولت را می‌گیرند، نیروهای نظامی و محلی خود را دارند و در مناطق مرزی و مساله گمرکات قوانین مالی و نظامی‌شان با دولت مرکزی تفاوت دارد و خراجی به دولت مرکزی نمی‌دهند. این حالت نشان‌دهنده این است که دولت قدرتمندی در کابل حاکم نیست.

ملازهی جنگ افغانستان را یک جنگ نیابتی استخباراتی خواند و افزود: مساله‌ رقابت‌های بین‌المللی میان قدرت‌های بزرگی مثل روسیه و آمریکا در افغانستان باعث تداوم بی‌ثباتی، ناامنی و جنگ در افغانستان خواهد شد. اما امیدی که وجود دارد این است که این قدرت‌ها به این نتیجه رسیده باشند که دیگر جنگ در افغانستان تمام شود و ارتش و نیروهای نظامی را تقویت کنند. همچنین سلاح پیشرفته و آموزش نظامی در اختیارشان بگذارند که بتوانند با مشکلات داخلی برخورد کنند.

او در پایان گفت: ضروری است کمک شود تا طالبان به جای آنکه تجزیه شود و به سمت داعش برود در موقعیتی قرار بگیرد که بخشی از قدرت را به دست آورد و مصالحه را بپذیرد. این دو سناریو پیش روی افغانستان است اما اینکه افغانستان به شکل کامل صلح و ثبات را تجربه کند حداقل در کوتاه‌مدت دشوار به نظر می‌رسد.

انتهای پیام

کد N952558