مراسم بزرگداشت طالقانی در گیلرد و تهران/ نهاوندیان: روشنفکری دینی را باید از سیره طالقانی آموخت

آیت الله سیدمحمود طالقانی,محمد نهاوندیان

مراسم سی و ششمین سالگرد درگذشت آیت‌الله طالقانی با حضور رییس دفتر رییس‌جمهور و مهدی طالقانی پسر آیت الله، در زادگاهش گیلرد طالقان و با حضور دخترش اعظم طالقانی، در کانون توحید در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، هر دو مراسم عصر امروز و همزمان با سالمرگ آیت الله طالقانی برگزار شد. در مراسم روستای گیلرد محمد نهاوندیان سخنرانی کرد و در مراسم تهران، مجتهد شبستری. در روستای گلیرد طالقان علاوه بر رییس دفتر رییس جمهور، سید حمید طحایی استاندار البرز، سردار کامران صالح فرمانده انتظامی البرز، حجت الاسلام والمسلمین کیایی‌نژاد نماینده طالقان، ساوجبلاغ و نظر آباد در مجلس و سید مهدی طالقانی فرزند مرحوم طالقانی حضور داشتند.

نهاوندیان:‌ نباید به کسانی که می‌خواهند عقیده خود را به جامعه تحمیل کنند میدان داد

رییس دفتر رییس‌جمهور در اين مراسم گفت: نباید به کسانی که می‌خواهند عقیده خود را به جامعه تحمیل کنند میدان داد.

اهم سخنان نهاوندیان به روایت ایسنا به شرح زیر است:

** یکی از ویژگی‌های مرحوم طالقانی تلاش همیشگی برای تقویت انسجام جامعه بود. اگرچه باید اختلاف‌نظرها را ببینیم اما در زمان عمل این اختلاف‌نظرها نباید در انجام عمل اجتماعی و موضع‌گیری مقابل بیگانگان خللی ایجاد کند. این کار دو شرط دارد که یکی از آن‌ها بردباری و صبر است، یعنی این که حرف دیگران را بشنویم چون لازمه علم، بردباری است.‌ نباید به کسانی که می‌خواهند عقیده خود را به جامعه تحمیل کنند میدان دهیم و میدان را برای کسانی باز کنیم که با تجمیع نظرات می‌خواهند حقایق را نشان دهند. شرط دوم نیز تاکید بر مشترکات است. برای تقویت انسجام، وحدت و هویت ملی به جای آن که به دنبال 10 درصد اختلاف نظر برویم و دیگران را متهم کنیم روی 90 درصد مشترکات تاکید داشته باشیم.

** کمتر کسی بود که با مرحوم طالقانی حشر و نشر داشته باشد و مجذوب شخصیت متین،‌ کلام نافذ و معنویت بارز او قرار نگیرد. بیان، کلام و قلم مرحوم طالقانی همه در خدمت دین خدا و حقوق مردم بود و به واقع زبان رسای اسلام و خدمت به مسلمین به حساب می‌آمد. مرحوم طالقانی چند ویژگی مهم شخصیتی داشت که از جمله آن‌ها صلابت، استواری و ایستادگی او برای حق و حقوق مردم، آزادی و پاک نگه‌داشتن نام دین بود. روحیه پیوند با مردم، تعامل، جذب کردن مردم و داشتن جاذبه قوی‌تر از دافعه از دیگر ویژگی‌های مرحوم طالقانی بود. شاید جمع کردن این دو صفت در کنار هم در بعضی افراد متضاد به نظر بیاید، اما مرحوم طالقانی توانست صلابت در موضع و تعامل با مردم را با یکدیگر پیوند دهد.

**فراموش نکرده‌ایم وقتی مرحوم طالقانی ماموریت برگزاری اولین نماز جمعه تهران را به عهده گرفت چه جمعیتی روانه نماز جمعه شد و طیف متنوعی از مردم در آن نماز شرکت کردند و از دل و جان به کلام نافذ او گوش دادند تا از ضرورت آزادی، مشورت با مردم و اسلام سخن بگوید. زنده نگه داشتن مشی طالقانی نیاز امروز جامعه است.

** باید تعامل عزتمندانه را بار دیگر از طالقانی بزرگ بیاموزیم و این که چگونه می‌توانیم با جهان، هم‌چنین در داخل جامعه تعامل داشته باشیم. البته تعامل عزتمندانه یعنی تعاملی که در آن دست از ارزش‌ها برنمی‌داریم و احقاق حقوق ملت را دنبال می‌کنیم. ما اگر ارتباط خود را با سایرین گسترش می‌دهیم نشان اعتماد به نفس‌مان است. تعامل عزتمندانه به انزوا و شیفتگی و خودباختگی در مقابل فرهنگ بیگانه و توطئه تحمیل انزوا نه می‌گوید. این که مردم ما با قدرت و منطق در مذاکرات عزتمندانه هم حقوق هسته‌ای را تامین کنند و هم کاری کنند که هیات‌های متنوع از کشورهای جهان برای تعامل با فرهنگ و اقتصاد ایران از هم سبقت بگیرند، درسی است که از تعامل سازنده گرفته‌ایم.

**مرحوم طالقانی همه جا و همیشه طرفدار آزادی فکر بود و هرگز دینداری را با آزاداندیشی متعارض نمی‌دانست بلکه لازمه دین‌داری را آزاداندیشی می‌دانست. روشنفکری دینی را باید از سیره طالقانی آموخت و این که با روشنفکرانی که مثل ما نمی‌اندیشند گفت‌وگو کنیم زمینه همان اندیشه بزرگ جذب حداکثری است.

** مرحوم طالقانی روی مشارکت مردم در حق تعیین سرنوشت‌شان تاکید داشت و این که مردم در انتخابات مختلف حضور پیدا کنند. این که هرکس با رای خود در سرنوشت جامعه مشارکت می‌کند باعث می‌شود انسجام و عزت ملی تقویت شود.

مراسم بزرگداشت در کانون توحید

به روایت ایلنا در مراسمی که در کانون توحید برگزار شد، اعظم طالقانی، مصطفی معین، لطف‌الله میثمی، ولی‌الله شجاع‌پوریان، احمد زیدآبادی، احسان شریعتی،‌ محمد بسته‌نگار، ابراهیم یزدی، محمدی اردهالی، سعید لیلاز، هادی خانیکی، محمد ملکی، شاه‌حسینی، کیوان صمیمی، غلامعباس توسلی، هاشم صباغیان و جمعی از فعالان سیاسی ملی مذهبی حضور داشتند. در ابتدای این مراسم میزگردی با حضور محمد مهدی جعفری، لطف‌الله میثمی، اعظم طالقانی و محمدی گرگانی برگزار شد و سیر مبارزات سیاسی آیت‌الله طالقانی، نحوه مبارزات  و نگارش کتاب تفسیر قرآن ایشان بررسی شد. سپس مجتهد شبستری به ایراد سخنرانی پرداخت.

27213

 

کد N952473