مکارم شیرازی: نباید در برابر هجمه دشمن منفعلانه عمل کرد

سیاسی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی هجمه‌های وارده به اسلام را در حال حاضر بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: وظیفه حوزه است که برای پاسخگویی به این هجمه‌ها برنامه‌ریزی کند و در این راه از نخبگان حوزوی بهره ببرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، این مرجع تقلید روز پنج‌شنبه در مراسم تقدیر از نفرات برتر مسابقات علمی طلاب در مدرسه امیر المؤمنین (ع) قم، با بیان این که شما نخبه‌های حوزوی سرمایه‌های عالم اسلام هستید و مواجه شدن با این سرمایه‌ها توفیقی بود که نصیب بنده شد، افزود: امیدوارم که از میان شما عالمان و فقیهان برجسته و شخصیت‌هایی که بتوانند به اسلام و مکتب اهل بیت کمک کنند تربیت شود.

او با بیان این که طلاب باید در کنار ارتقای مقامات علمی خود مقامات اخلاقی خود را نیز تقویت کنند، بیان کرد: دین مبین اسلام از یک محیط مملو از خرافات و جهل برخاسته است و نام جاهلیت در دوران قبل از اسلام برای همگان روشن است.

این مرجع تقلید ادامه داد؛ از این چنین محیطی پرستاری از علم برخاست و یکی از معجزات پیامبر اکرم (ص) این است که از چنین محیطی چنین علمی برداشت کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که حضرت علی (ع) توصیه‌های فراوانی در نهج البلاغه نسبت به فراگرفتن علم دارند، افزود: این امام همام فرموده است که اگر اقتصاد ستون فقرات یک ملت‌ها است ولی در برابر علم کوچک است و علم حافظ انسان‌ها و انسان‌ها حافظ مال هستند و اگر هر چه از مال خود بدهی کم می‌شود ولی هر چه علم خود را عرضه کنی بیش‌تر می‌شود.

مکارم شیرازی با بیان این که یکی از برنامه‌هایی که طلاب باید به آن توجه داشته باشند این است که به تدریس اهتمام داشته باشند و علم خود را عرضه کنند تا پایه‌های علمی آن‌ها محکم‌تر شود، خاطرنشان کرد: ما امروز بعد از هزار سال مرحوم شیخ طوسی را بزرگ می‌دانیم و از علم وی استفاده می‌کنیم و این نشان از توجه ما به علم است.

او ادامه داد: سرمایه‌های اصلی هر جامعه‌ای انسان‌های آن جامعه هستند و ما در جنگ جهانی دوم مشاهده کردیم که ژاپن و آلمان در هم کوبیده شدند ولی بعد از گذشت مدتی با توجه به سرمایه‌های انسانی خود توانستند کشور خود را بازسازی کنند و آن را در رأس اقتصاد جهانی قرار دهند.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان این که در جهان اسلام حرف اول را نخبگان می‌زنند، تصریح کرد: مدیریت جامعه و حوزه‌های علمیه و اساتید حوزه هر چقدر برای نخبگان سرمایه‌گذاری کنند باز کم است و ما باید نخبگان را به نحوی پرورش دهیم که بتوانند نیازهای جامعه را برآورده سازند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که دین مبین اسلام در هیچ زمانی به اندازه عصر حاضر مورد تهاجم قرار نگرفته است بیان کرد: امروز هزاران رسانه به صورت شبانه‌روز علیه اسلام و مکتب اهل بیت فعالیت می‌کنند و وظیفه ما در این زمان سنگین‌تر خواهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: ما نباید در برابر این هجمه‌ها انفعالی عمل کنیم و خوشبختانه امروز با همه این تخریب‌ها مکتب اهل بیت در جهان رو به گسترش است و حوزه‌های علمیه باید نسبت به کشف و پرورش استعدادهای برتر برای مقابله با این هجمه‌ها اقدام کنند.

انتهای پیام

کد N952446