وزیر دفاع در مکران: هیچ دولتی از دیدن فقر جامعه خوشحال نمی شود

حسین دهقان,نیروی دریایی ارتش نیروی دریایی سپاه

مهر نوشت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هیچ دولتی از نگاه کردن به فقر خوشحال نمی شود و باید به گونه ای تلاش شود که در راستای عدالت اجتماعی فقر پاک شود.

سردار حسین دهقان در مراسم آغاز عملیات اجرائی چندین طرح بزرگ صنعتی در چابهار اظهار داشت: نگاه کردن به چهره فقر ناراحتی را در پی دارد، باید اهتمام داشت و در راستای توسعه متوازن قدم برداریم.

وی افزود: اکنون توجه ویژه ای به توسعه محور شرق به ویژه سواحل مکران که مورد تاکید رهبری معظم انقلاب نیز قرار دارد، شده و دولت در صدد است تا با شناسائی استعدادها و به بالفعل رساندن آن زمینه توسعه برابر را فراهم کند.

وزیردفاع بیان کرد: اکنون منطقه آماده سرمایه گذاری است و حال که دولت این نگاه ویژه را به چابهار دارد، باید ظرفیت های این منطقه در سطح بین الملل نیز شناسانده شود تا بتوان به بهترین شکل از آن بهره برد.

سردار دهقان اظهار داشت: امروز شاهد آغاز عملیات اجرائی چندین طرح بزرگ در چابهار هستیم، حال که چنین توفیقی برای مردمان جنوب سیستان و بلوچستان حاصل شده، عاملان اجرای طرح ها باید با آموزش افراد بومی، از آنان برای اجرای طرح ها استفاده کنند.

وی افزود: آموزش های لازم را به افراد بیکار و جویای کار بدهید تا بتوانیم بخشی از دغدغه های مردمان این دیار مرزنشین را تامین کنیم و سپس توسعه را برای آنان فراهم کنیم.

توسعه نیازمند حرکت دولت و ملت است

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت توسعه اشاره کرد و گفت: توسعه نیازمند حرکت دولت و ملت است و باید در این زمینه کوشا بود تا مردم این تلاش ها را لمس کنند.

وی افزود لازم است مردم و مسئولان برای تحقق اهداف نامگذاری شعار امسال تلاش کنند، چرا که در صورت همدلی و همزبانی دولت و ملت، دولت راحت تر به اهداف خود دست پیدا کرده و راه توسعه و پیشرفت کشور هموارتر می شود.

توان نیروی دریائی در خدمت توسعه سواحل مکران است

وزیر دفاع همچنین به اهمیت سواحل مکران اشاره کرد و گفت: نیروی دریایی نیز از ظرفیت های گسترده ای برای کمک به توسعه این سواحل برخوردار است و دستگاههای متولی می توانند ضمن رعایت محدودیت های نیروهای مسلح، از آنان برای توسعه این سواحل کمک بگیرند.

وی تاکید کرد: طرح توسعه سواحل مکران باید طرحی جامع باشد و درآن باید همه مسائل از صفر تا صد دیده شود و سهم و وظایف هر دستگاه کاملا مشخص باشد و با همدلی در راستای توسعه این سواحل قدم برداریم.

وی همچنین بر اهمیت حفظ محیط زیست در منطقه تاکید کرد و گفت: در راستای اجرای عملیات اجرائی طرح های بزرگ باید بخش به بخش به دغدغه های زیست محیطی نیز پاسخ داد.

گفتنی است، مکران از نظر تاریخی سرزمینی ساحلی در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان بوده که در طول خلیج عمان از رأس‌الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده ‌شده است.
27213

 

کد N952418