در مخالفت با پذیرش آوارگان؛

جمهوری چک: تسلیم نظر آلمان و فرانسه نمی‌شویم

نخست‌وزیر چک اعلام کرد که این کشور تسلیم فشارهای آلمان و فرانسه درخصوص آورگان نمی‌شود و مخالفت خود را با سهمیه‌های مهاجرت اجباری اتحادیه اروپا برای اجبار کشورهای عضو خود به پذیرش 160000 آواره اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روبرت فیکو، نخست‌وزیر جمهوری چک در جمع خبرنگاران اعلام کرد زمانی که آلمان و فرانسه اظهارنظر می‌کنند ما نباید تسلیم شویم و همان را تکرار کنیم. ما نظر خود را داریم.

اظهارات وی پس از آن مطرح شد که ژان- کلود یونکر طرحی اساسی را درخصوص بحران آوارگان اعلام کرد که شامل سهمیه‌های اجباری برای اسکان پناهندگان است.

براساس این طرح اسلواکی 1502 پناهنده را از 120000 پناهجو که هم‌اکنون در یونان، مجارستان و ایتالیا هستند، می‌پذیرد. سهم آلمان 31443 و سهم فرانسه نیز 24031 تن است.

وی همچنین از اتحادیه اروپا خواست تا طرح قبلی خود مبنی بر اسکان 40000 آواره دیگر را بپذیرد. سهم اسلواکی از این میزان 785 تن است اما این کشور متعهد شده تنها 100 تن را بپذیرد.

فیکو خاطرنشان کرد: ما به سهمیه‌های اجباری نه می‌گوییم من نمی‌خواهم یک روز از خواب شوم و ببینم 50000 تن در این کشور (چک) هستند که ما درباره آنها هیچ نمی‌دانیم.

وی تاکید کرد: من نمی‌خواهم مسوولیت هیچ حمله‌ای را به این خاطر که ما همه چیز را آسان گرفته‌ایم بپذیرم. من دائما درخصوص خطرات امنیتی که با مهاجرت ایجاد می‌شوند صحبت می‌کنم.

نخست‌وزیر چک افزود: دولت اسلواکی آماده کمک به حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا است که این کمک‌ها می‌تواند به صورت مالی، نیروی نظامی یا اشکال دیگر باشد.

انتهای پیام

کد N952368