احمد توکلی:

برخی احکام «برجام» امکان نفوذ را به آمریکا می‌دهد

سیاسی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه احکامی در برجام وجود دارد که به آمریکا امکان فشار بر ایران و نفوذ در کشورمان را می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا وسیما، احمد توکلی در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر سیما، در خصوص راههای نفوذ آمریکا در ایران به بهانه برجام اظهار داشت: در برجام سوراخ‌هایی برای این کار وجود دارد .

وی افزود: ممکن است در آینده اتفاقاتی بیفتد که آمریکا با استفاده از برجام بر ایران فشار آورد .

توکلی با اشاره به برخی از مفاد برجام خاطرنشان کرد: در این متن آمده است که آمریکا حق بازرسی از مناطق نظامی و تعلیق تحریم ها، نه لغو آنها را دارد .

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : واژه تعلیق در متن برجام به صراحت  آورده شده است .

وی تصریح کرد: آمریکا هم فریب می‌دهد و کشتار می‌ند و هم تحریم می‌کند و برای مخالفت با ما نیز دلایلی دارد که برخی ها  می‌خواهند این موارد را پاک و آمریکا را منزه جلوه دهند .

توکلی اضافه کرد: شعار شیطان بزرگ برای آمریکا شعار درستی است و آنها که خلاف این نظر را دارند، دلایل محکمی برای حرف خود ندارند .

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، با اشاره به سابقه سیاه آمریکا در ایران گفت: آمریکایی‌ها خیانت های بزرگی به ملت ایران کرده اند که نباید از آنها چشم‌پوشی کرد .

توکلی اظهار داشت : اگر کسی از ظلم سیلی خورده باشد و زورگویی را بد بداند، بی‌تردید باید آمریکا را شیطان بزرگ بخواند .

وی در خصوص موفقیت های کشورهایی چون کره جنوبی و ژاپن در اتکا به آمریکا  گفت: چرا به دیگر کشورها مثل ترکیه اشاره نمی‌کنید که در وضعیت بسیار بدی قرار دارد .

نماینده مردم تهران تاکید کرد : همان دو کشور به ظاهر موفق هم در حال حاضر استقلال سیاسی ندارند .

مذاکره با آمریکا نه مثل نماز واجب و نه مثل شراب حرام است

توکلی در پاسخ به سوالی مبنی بر تحول زندگی ایرانیان با رابطه با آمریکا گفت: اگر نگاهی به تاریخچه گذشته ایران بیاندازیم، متوجه می‌شویم که رابطه با آمریکا به معنای بهتر شدن زندگی نیست .

وی افزود: در زمان شاه بیشترین رابطه با آمریکا را داشتیم و صادرات نفتمان به آمریکا در بالاترین میزان خود بود، ولی مردم ما در فقر زندگی می کردند؛ چرا باید با کشوری رابطه داشته باشیم که دائماً ما را تحقیر می کند؟

توکلی خاطرنشان کرد: تا زمانی که آنها دست اول باشند و ما دست دوم، مشکلات ما حل نمی‌شود .

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در خصوص شعار مرگ بر آمریکا گفت : ما می‌گوییم چون شما سلطه‌طلب هستید و ما شما را قبول نداریم این شعار را می‌دهیم .

وی ادامه داد: دلار پول غالب کشورها در جهان است و آمریکا از این طریق می‌تواند بر برخی از کشورها سلطه داشته باشد و برای حفظ موقعیت خود لشگرکشی هم می کند .

توکلی اظهار داشت: مذاکره با آمریکا نه مثل نماز واجب و نه مثل شراب حرام است و اگر شرایطی بوجود آید که آمریکا ادعای سلطه نداشته باشد، می‌توان با آن کشور مذاکره کرد .

محبیان: وقتی که آمریکایی‌ها آرزوی نفوذ در ایران و افتتاح سفارتخانه دارند، باید مراقب باشیم

بر اساس این گزارش، در ادامه این برنامه امیر محبیان کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا در مراسم افتتاحیه سفارتخانه این کشور در کوبا گفت: وقتی که آنها آرزوی نفوذ در ایران و افتتاح سفارتخانه را دارند، باید بیشتر مراقب باشیم .

وی در خصوص شیطان بزرگ خواندن آمریکا  افزود : کشور ما می‌خواهد رشد کند و هر عاملی که مانع ما در این راه شود، حکم شیطان را برای ما دارد .

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: برخی ها راه حل مشکلات را رابطه با آمریکا می‌دانند که این تصور کاملاً غلط است .

محبیان با اشاره به وقایع قبل از انقلاب تصریح کرد: در آن زمان بزرگترین مانع ما آمریکا  بود و بعد از انقلاب این کشور به هر طریقی سعی در سنگ‌اندازی بر سر راه انقلاب کرد .

وی افزود: کشورهایی که تلاش کردند مشکلات خود را از طریق رابطه با آمریکا حل کنند حال می‌بینیم که دیگر استقلالی ندارند .

تحلیلگر مسائل سیاسی در خصوص رابطه با آمریکا گفت: ما با آمریکا قطع رابطه نکردیم که بخواهیم روابط خود را آغاز کنیم؛ مشکل اینجاست که آمریکا خود با ما خصومت دارد .

محبیان گفت: تنها یک راه حل برای این مشکل وجود دارد که آمریکا ما را برده نبیند.

وی با اشاره به شعار مرگ بر آمریکا تاکید کرد : بسیاری از اصطلاحات وجود دارد که باید بازشناسی شود؛ مثل همین شعار مرگ بر آمریکا. ما با مردم آمریکا مشکل نداریم و حتی با تک تک سیاستمداران این کشور و می‌گوییم در آمریکا سیستمی وجود دارد که مانع رشد عالم شده است و می خواهد مردم را تبدیل به برده کند.

محبیان با یادآوری روابط کوتاه ایران با آمریکا در چند سال گذشته گفت: در زمانیکه لحن ما در مقابل آنها خوب بود، آمریکایی‌ها  ایران را محور شرارت در منطقه خواندند.

این استاد دانشگاه در خصوص افراطی خواندن جوانان حزب اللهی نیز اظهار داشت: نمی‌توانیم بگوییم که  هر کسی که آرمانگراست، افراطی شده است .

وی تصریح کرد: بحث افراط، بحث روش است و برخی از این روشها که نیروهای انقلابی آنها را پیش گرفته اند به مذاق برخی ها افراطی تلقی شده و مطرح می‌شود.