سفیر کشورمان در سازمان ملل:

نیاز امروز جامعه جهانی عبور از هیولای جنگ به فرهنگ زیبای صلح و دوستی است

غلامعلی خوشرو گفت: نیاز امروز جامعه جهانی عبور از هیولای وحشت انگیز جنگ به فرهنگ زیبای صلح و دوستی است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز چهارشنبه در اجلاس عالی رتبه «فرهنگ صلح» در مجمع عمومی این سازمان سخنرانی کرد.

خوشرو در این سخنرانی با اشاره به اهمیت موضوع صلح به ویژه در این مقطع زمانی، ابراز امیدواری کرد سازمان ملل متحد به همراه دولت‌ها و جوامع مدنی، ساز و کار لازم برای تقویت همکاری‌ها در راستای نهادینه کردن فرهنگ صلح را بکار گیرند.

سفیر کشورمان با اشاره به افزایش تحرکات عوامل افراطگرا در منطقه که صلح را مخالف افکار خود می‌بینند و با صلح مخالف هستند، به کمک‌های برخی قدرت‌ها از داخل و خارج از منطقه به آنها اشاره کرد و این عناصر را باعث رنج و محنت مردم منطقه دانست.

وی همچنین اظهار کرد: هنوز ذهنیت‌های رشد نایافته‌ای در برخی کشورهای قدرتمند وجود دارد که راه حل هر مساله‌ای را تهدید، تحریم و جنگ قلمداد می‌کند. به زعم آنها زورگویی و جنگ طلبی به مثابه جعبه‌ای است جادویی برای حل مشکلات بشری. ماشین جنگی آنها قدرت تخریبی سرسام آوری دارد، اما از ایجاد تعامل، مشارکت و صلح عاجز است.

خوشرو افزود: نیاز امروز جامعه جهانی عبور از هیولای وحشت انگیز جنگ به فرهنگ زیبای صلح و دوستی است. برای ایجاد جامعه‌ای صلح طلب و انسانی آزاده و رشد یافته باید از تکیه بر سلاح‌های کشتار جمعی گذر کرد و به فرهنگ حیات بخش صلح روی آورد.

نماینده دائم کشورمان همچنین گفت: جنگ عامل عمده ناامنی، بی عدالتی، ستمگری و توسعه نیافتگی در جهان است. جنگ طلبان باید به آن رشد ذهنی و فکری برسند که تنها با پرداختن به نیازهای اصلی بشر چون آموزش و پرورش، محیط زیست و توسعه پایدار می‌توان به صلح و دوستی در جهان کمک کرد.

خوشرو ضمن اشاره به تصویب اهداف توسعه هزاره در اجلاس آتی رهبران جهان در مهر ماه در نیویورک، توسعه و صلح را به هم مرتبط دانست و توسعه نیافتگی را یکی از عوامل عدم تحقق صلح در جهان دانست.

وی در پایان سخنان خود افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره اهمیت زیادی برای موضوعات مربوط به صلح قائل بوده و فرهنگ صلح را عنصر مهم دستورکار سازمان ملل متحد می‌داند و در این ارتباط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران دو سال پیش بانی قطعنامه‌ای در مجمع عمومی 68 ام این سازمان تحت نام «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» بود که با اجماع کامل به تصویب رسید و بر این اساس ایران آمادگی کامل دارد تا با سایر کشورهای جامعه بین المللی در راه استقرار صلح، اعتدال، گفت‌وگو و مفاهمه میان فرهنگها، مذاهب و تمدن‌های امروزی همکاری نماید و بر همین مبنا به برقراری صلح و رواداری اعتقاد راسخ دارد.

انتهای پیام

کد N952244