دولت ایرلند شمالی در آستانه فروپاشی

با رسیدن درگیری‌های سیاسی بر سر فعالیت‌های "ارتش جمهوری‌خواه ایرلند"، دولت ایرلند شمالی در خطر تجزیه شدن قرار گرفته است.

با رسیدن درگیری‌های سیاسی بر سر فعالیت‌های "ارتش جمهوری‌خواه ایرلند"، دولت ایرلند شمالی در خطر تجزیه شدن قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ پیتر روبینسون، وزیر اول این دولت اعلام کرده است در صورت عدم تعلیق شورای ایرلند شمالی پس از نشست روز پنجشنبه، وی به همراه چندین وزیر دیگر از حامیان حزب متحدین دموکراتیک از سمت‌های خود کناره‌گیری خواهد کرد.

اظهارات روبینسون پس از این مطرح شد که یکی از مقامات ارشد "شین فین" به اتهام ارتباط با تیراندازی یکی از اعضای ارتش جمهوری‌خواه ایرلند بازداشت شد.

شین فین شاخه سیاسی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند است که طی 30 سال خشونت‌های نژادی به نام "ترابلز"شناخته می‌شد.

حزب متحدین دموکراتیک با وجود تکذیب‌های متعدد شین فین نگران است، قتل مذکور بیانگر این مسئله باشد که ارتش جمهوری‌خواه ایرلند هم‌چنان فعال است.

قرار است در جلسه روز پنجشنبه شورای این کشور درباره تعطیلی شورا تصمیم گرفته شود.

روبینسون درباره این رای‌گیری گفت: اگر سایرین می‌خواهند که شورا با وجود مواضع و اقدامات شین فین به فعالیت عادی‌اش ادامه دهد در گام نهایی ما استعفا خواهیم داد. اما در غیر این صورت مقامات ایرلند شمالی می‌توانند دولت کنونی و اصل تقسیم قدرت آن را تعلیق کند.

انتهای پیام

کد N952153