هشدار دمیرتاش نسبت به وقوع جنگ داخلی در ترکیه

تركيه

رهبر حزب حامی کردهای ترکیه هشدار داد،‌ با حمله ناسیونالیست‌ها به دفاتر این حزب پس از حمله شورشیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) به نیروهای امنیتی کشور در آغاز مسیر "جنگ داخلی" قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت،‌ تنش‌ها در ترکیه طی روزهای اخیر با گسترش بیشتر عملیات نظامی دولت علیه نیروهای پ‌.ک‌.ک و واکنش این شبه‌نظامیان با انجام حملات روزانه علیه نیروهای پلیس و ارتش به شدت افزایش یافته است.

طی روزهای اخیر هزاران معترض در محکومیت حملات مرگبار پ‌.ک‌.ک در شرق ترکیه به خیابان‌های آنکارا و سایر شهرهای این کشور آمدند. معترضان در این تظاهرات حزب دموکراتیک خلق حامی کردها را که متهم به همکاری با پ‌ک‌ک می‌کنند مورد هدف قرار می‌دهند.

به گفته رسانه‌های ترکیه تاکنون 93 تن در این کشور به اتهام شرکت در حملات اخیر بازداشت شده‌اند.

در همین حال صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق با توصیف این تظاهرات به عنوان "مجازات بدون محاکمه تحت حمایت دولت" آن‌ها را محکوم و عنوان کرد: ما با کمپینی مواجهیم که بدون محاکمه در حال مجازات کردن ما هستند.

وی با مقصر خواندن رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه و احد داوود‌اوغلو، نخست‌وزیر این کشور در این باره ادامه داد: این ما نبودیم که آغاز این جنگ را تصمیم گرفت و به آن دامن زد. این رییس‌جمهور و نخست‌وزیر بودند که این تصمیم را گرفتند. آن‌ها می‌خواهند یک جنگ داخلی راه بیندازند.

در واکنش به این اظهارات، اردوغان در کنفرانس خبری مشترکش با دونالد تاسک، رییس اتحادیه اروپا پاسخ داد: دمیرتاش دیوانه است که درباره جنگ داخلی صحبت می‌کند. اگر شما از تروریسم حمایت می‌کنید پس باید نتایج آن را هم بپذیرید.

اردوغان ادامه داد: رهبران حرب دموکراتیک خلق باید بین دموکراسی و تروریسم یکی را انتخاب کنند.

مدت کوتاهی پس از این درگیری لفظی دادستانی استان دیاربکر اعلام کرد، این نهاد علیه دمیرتاش به اتهام توهین به رییس‌جمهور، نادیده گرفتن یک سازمان تروریستی و تحریک مردم پرونده‌ای را گشوده است.

این درحالی است که به گفته دمیرتاش تاکنون در پی درگیری‌های اخیر بیش از 400 بار به دفاتر این حزب حمله شده است.

نخست‌وزیر ترکیه علاوه بر رد این ادعا حمله روز سه‌شنبه به دفتر روزنامه حریت را رد و اظهار کرده است: مصادیق تروریسم قصد دارند تا روابط بی‌خدشه و دوستانه ما را تضعیف کنند. حمله به دفتر روزنامه یا دفاتر احزاب غیرقابل قبول است.

با این حال حملات خیابانی در پی اعزام 150 تن از نیروهای ویژه دولتی به مرزهای شمال عراق برای شناسایی و دستگیری عوامل حله یکشنبه گذشته افزایش یافته است. هم‌زمان نیروهای هوایی ترکیه به حملات خود علیه مواضع پ‌ک‌ک در داخل و خارج مرزهای این کشور ادامه می دهد. در این میان دمیرتاش قصد دارد طی روزهای آتی به جیزره، استان کردنشین جنوبی این کشور سفر کند. این در حالی است که این منطقه تقریبا یک هفته است که در آن منع آمد و شد برقرار شده است.

انتهای پیام

کد N952060

خواندنی از سراسر وب