۰
حسینی بوشهری:

حوزه اصیل حافظ سنت‏ها و در تلاش برای رسیدن به اهداف جدید است

  • ۳۴بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
حوزه علميه,قم

مدیرحوزه های علمیه سراسرکشور، گفت: رسالت طلاب، احیای امر اهل بیت(ع) است و این امور، امور محلی و منطقه‏ ای نیست، بلکه رسالتی جهانی است که باید در این رابطه با تلاش و پر کار باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، آیت‎الله سیدهاشم حسینی بوشهری، چهارشنبه شب در مراسم آغاز سال تحصیلی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: سه دیدگاه در خصوص حوزه مطرح است که اولین آن بیان می‎کند، طلاب باید صرفا درس خود را طبق همیشه بخوانند و نیازی به تحول در حوزه وجود ندارد.

وی افزود: دیدگاه دوم برعکس است که می‎گوید حوزه باید به شکل نوین و شکل دانشگاهی پیدا کرده و کلا مدرن شود که این دو دیدگاه طرفداران زیادی ندارد.

مدیر حوزه‎های علمیه بیان کرد: نگاه سوم که نگاه درست است همان نگاه مراجع و رهبرمعظم انقلاب است که بیان می‏کند حوزه اصیل دارای دو مشخصه حفظ سنت‏ها و نگاه به گذشته و تلاش در جهت رسیدن به اهداف جدید متناسب با وضعیت جدید است.

وی گفت:در واقع حوزه ما حوزه‎ای است که طلاب را به مجتهدانی مبدل کند که برای اجرای احکام الهی و اجرای تمام آنچه که شاخص حکومت دینی است تلاش می‏کنند.

مدیر حوزه‏ های علمیه در بیان شاخصه‏ های اصلی حوزه مورد نظر، خاطرنشان کرد: نخستین شاخصه حوزه اصیل آن است که بداند که بر سر سفره بزرگان نشسته و خود را عائله شیخ صدوق و شیخ مفید و شیخ طوسی و شیخ انصاری و... بداند؛ یعنی حوزه ارتباط خود را نباید با گذشته قطع کند.

وی گفت: امروزه دانشگاهیان در سراسر جهان با افتخار از گذشته خود یاد می‏کنند و به همین خاطر نباید از گذشته خود غافل باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری دومین شاخصه حوزه علمیه اصیل را زمان شناسی دانست و تصریح کرد: زمان شناسی با زمان زدگی تفاوت دارد؛ یعنی ما باید به شکلی کار کنیم که زمان را بشناسیم و بهترین برنامه را برای استفاده از شرایط روز بشناسیم.

وی گفت: یک طلبه ممتاز طلبه‎ای است که افق دوردست را ببیند که چه نیازهایی وجود دارد و چه باید انجام دهد؛ نامه رهبرمعظم انقلاب به جوانان غربی برای ما یک پیام بزرگ بود که چگونه باید زمان شناس باشیم و چگونه رسالتی نسبت به جهانیان داریم.

حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: رسالت طلاب، احیای امر اهل بیت(ع) است و این امور، امور محلی و منطقه‏ ای نیست بلکه رسالتی جهانی است که باید در این رابطه با تلاش و پر کار باشیم و به همین دلیل یک طلبه خوب طلبه‏ ای است که افق خود را تبدیل شدن به یک مرجع و فیلسوف بزرگ دینی بداند.

وی گفت:حوزه باید جامع منقول و معقول باشد ولی به دلیل گستردگی علوم دیگر شخصی نمی‎تواند در همه حوزه‎های علمیه به تسلط برسد ولی حوزه ما به دلیل تخصصی شدن این مسیر را طی می‎کند.

وی اخلاق محوری را یکی از مهمترین رسالت های حوزویان دانست و بیان کرد: طلاب باید هدف را شناخته و بدانند که اگر امروز با این مشکلات سر و کار دارند قطعا شرایطشان از طلاب و بزرگان گذشته که این همه میراث گرانبها برای ما گذاشته‏ اند بدتر نبوده است پس باید پرکاری و کم توقعی و دعای نیمه شب و توسل و تهجد و نماز شب را در دستور کار خود قرار دهند.

حسینی بوشهری گفت:طلاب محصل در موسسه امام خمینی(ره) باید در همه زمینه‏ ها موفق باشند و بتوانند در عرصه‏ های ملی و بین المللی تاثیر گذار باشند.

در ابتدای این مراسم حجت‏ الاسلام والمسلمین موسوی نسب معاون آموزشی موسسه از حضور بیش از دو هزار نفر در آزمون ورودی و قبولی 260نفر در این آزمون خبرداد و این موسسه را یک موسسه خاص حوزوی دانست.

در پایان نیز از سه برگزیده این آزمون ورودی تقدیر شد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.