حسینی بوشهری:

حوزه اصیل حافظ سنت‏ها و در تلاش برای رسیدن به اهداف جدید است

حوزه علميه,قم

مدیرحوزه های علمیه سراسرکشور، گفت: رسالت طلاب، احیای امر اهل بیت(ع) است و این امور، امور محلی و منطقه‏ ای نیست، بلکه رسالتی جهانی است که باید در این رابطه با تلاش و پر کار باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، آیت‎الله سیدهاشم حسینی بوشهری، چهارشنبه شب در مراسم آغاز سال تحصیلی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: سه دیدگاه در خصوص حوزه مطرح است که اولین آن بیان می‎کند، طلاب باید صرفا درس خود را طبق همیشه بخوانند و نیازی به تحول در حوزه وجود ندارد.

وی افزود: دیدگاه دوم برعکس است که می‎گوید حوزه باید به شکل نوین و شکل دانشگاهی پیدا کرده و کلا مدرن شود که این دو دیدگاه طرفداران زیادی ندارد.

مدیر حوزه‎های علمیه بیان کرد: نگاه سوم که نگاه درست است همان نگاه مراجع و رهبرمعظم انقلاب است که بیان می‏کند حوزه اصیل دارای دو مشخصه حفظ سنت‏ها و نگاه به گذشته و تلاش در جهت رسیدن به اهداف جدید متناسب با وضعیت جدید است.

وی گفت:در واقع حوزه ما حوزه‎ای است که طلاب را به مجتهدانی مبدل کند که برای اجرای احکام الهی و اجرای تمام آنچه که شاخص حکومت دینی است تلاش می‏کنند.

مدیر حوزه‏ های علمیه در بیان شاخصه‏ های اصلی حوزه مورد نظر، خاطرنشان کرد: نخستین شاخصه حوزه اصیل آن است که بداند که بر سر سفره بزرگان نشسته و خود را عائله شیخ صدوق و شیخ مفید و شیخ طوسی و شیخ انصاری و... بداند؛ یعنی حوزه ارتباط خود را نباید با گذشته قطع کند.

وی گفت: امروزه دانشگاهیان در سراسر جهان با افتخار از گذشته خود یاد می‏کنند و به همین خاطر نباید از گذشته خود غافل باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری دومین شاخصه حوزه علمیه اصیل را زمان شناسی دانست و تصریح کرد: زمان شناسی با زمان زدگی تفاوت دارد؛ یعنی ما باید به شکلی کار کنیم که زمان را بشناسیم و بهترین برنامه را برای استفاده از شرایط روز بشناسیم.

وی گفت: یک طلبه ممتاز طلبه‎ای است که افق دوردست را ببیند که چه نیازهایی وجود دارد و چه باید انجام دهد؛ نامه رهبرمعظم انقلاب به جوانان غربی برای ما یک پیام بزرگ بود که چگونه باید زمان شناس باشیم و چگونه رسالتی نسبت به جهانیان داریم.

حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: رسالت طلاب، احیای امر اهل بیت(ع) است و این امور، امور محلی و منطقه‏ ای نیست بلکه رسالتی جهانی است که باید در این رابطه با تلاش و پر کار باشیم و به همین دلیل یک طلبه خوب طلبه‏ ای است که افق خود را تبدیل شدن به یک مرجع و فیلسوف بزرگ دینی بداند.

وی گفت:حوزه باید جامع منقول و معقول باشد ولی به دلیل گستردگی علوم دیگر شخصی نمی‎تواند در همه حوزه‎های علمیه به تسلط برسد ولی حوزه ما به دلیل تخصصی شدن این مسیر را طی می‎کند.

وی اخلاق محوری را یکی از مهمترین رسالت های حوزویان دانست و بیان کرد: طلاب باید هدف را شناخته و بدانند که اگر امروز با این مشکلات سر و کار دارند قطعا شرایطشان از طلاب و بزرگان گذشته که این همه میراث گرانبها برای ما گذاشته‏ اند بدتر نبوده است پس باید پرکاری و کم توقعی و دعای نیمه شب و توسل و تهجد و نماز شب را در دستور کار خود قرار دهند.

حسینی بوشهری گفت:طلاب محصل در موسسه امام خمینی(ره) باید در همه زمینه‏ ها موفق باشند و بتوانند در عرصه‏ های ملی و بین المللی تاثیر گذار باشند.

در ابتدای این مراسم حجت‏ الاسلام والمسلمین موسوی نسب معاون آموزشی موسسه از حضور بیش از دو هزار نفر در آزمون ورودی و قبولی 260نفر در این آزمون خبرداد و این موسسه را یک موسسه خاص حوزوی دانست.

در پایان نیز از سه برگزیده این آزمون ورودی تقدیر شد.

انتهای پیام

کد N951821