یک گروه حقوق بشری خبر داد؛

افزایش چشمگیر اعدام‌ها در پاکستان

اگر چه پاکستان چند سال پیش موقتا اعدام زندانیان را متوقف کرد، اما به گفته یک گروه حقوق بشری اعدام‌ها در این کشور در پی حادثه کشتار حدود 150 نفر در یک مدرسه متعلق به ارتش توسط شبه‌نظامیان طالبان در دسامبر سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال کمپین اعدام دولت پاکستان بیش از آن که شبه نظامیان را هدف قرار دهد مجرمان عادی را هدف قرار می دهد.

بر اساس اعلام فعالان حقوق بشری، از مجموع 226 زندانی اعدام شده در پاکستان از ماه دسامبر گذشته تا کنون، از هر 10 نفر یک نفر در ارتباط با حملات تروریستی محکوم شده است. با این حال اعدام ها در پاکستان همچنان ادامه دارد تا باعث رضایت خاطر مردم این کشور که همچنان از حمله سال گذشته شبه‌نظامیان طالبان به یک مدرسه متعلق به ارتش پاکستان در شهر پیشاور خشمگین هستند، شود.

برخی در پاکستان این سوال را مطرح کرده اند که آیا مجازات اعدام در این کشور که همچنان شاهد حملات انتحاری به عنوان یکی از تاکتیکهای رایج شبه نظامیان است، عامل بازدارنده مناسبی است یا خیر. حسن عسکری ریزوی، یک استاد بازنشسته علوم سیاسی گفت: شما نمی توانید جلوی شبه نظامیانی را بگیرید که مصمم به مردن در راه یک آرمان هستند.

پاکستان در سال 2008 تحت ریاست جمهوری پرویز مشرف، در پی فشارهای گروه های حقوق بشری مجازات اعدام را به حال تعلیق در آورده بود. این تعلیق بعد از ترور شدن بینظیر بوتو، نخست وزیر اسبق پاکستان آغاز شد. دولت پاکستان طالبان این کشور را عامل این ترور معرفی کرد هر چند که شبه نظامیان طالبان هرگز مسئولیت این ترور را نپذیرفتند و عده ای نیز پرسیدند که چرا عناصر سازمان اطلاعات پاکستان نتوانستند جلوی ترور او را بگیرند.

در زمان این تعلیق در سال 2008 گروه دیده بان حقوق بشر گفت، 7000 نفر در فهرست اعدام های پاکستان قرار داشته و 36 نفر در همان سال اعدام شدند. بر اساس آمار یک سال قبل از آن مقامات پاکستان 134 نفر، در سال 2006، 85 نفر در سال 2005 ، 52 نفر و در سال 2004 نیز 21 نفر را اعدام کرده اند.

با این حال حمله تروریستی شبه‌نظامیان طالبان به یک مدرسه ارتش پاکستان در 16 دسامبر گذشته که تقریبا همه قربانیانش کودکانی بودند که در کلاسهای درس حضور داشتند به کلی وضعیت را تغییر داد. نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با شدید ترین لحن گفت، دیگر تبعیضی میان طالبان خوب یا بد وجود نخواهد داشت و اجازه داد محکومان به تروریسم اعدام شوند. وی وعده داد این جنگ را تا زمانی که حتی یک تروریست هم در خاک پاکستان باقی نماند ادامه خواهد داد.

چند روز بعد پاکستان نخستین اعدام هایش را با اعدام محمد عقیل و ارشد محمود، دو شبه نظامی محکوم شده از سر گرفت. سپس اعدامهای دیگری انجام شد. به گفته گروه مستقل "کمیسیون حقوق بشر پاکستان"،‌ دست کم 21 نفر در ارتباط با پرونده های تروریستی شامل هواپیماربایی، حمله به سربازان ارتش و خشونتهای دیگر اعدام شدند. این گروه فاش ساخت، پاکستان در ماه مارس گذشته به شکلی محرمانه تقریبا ممنوعیت اعدام را به کل لغو کرد و اعدامها دوباره شدت گرفت. به گفته کمیسیون مذکور، در مجموع پاکستان از دسامبر گذشته تا کنون دست کم 226 نفر را اعدام کرده هر چند که تعیین عدد دقیق اعدام ها در این کشور دشوار است زیرا مقامات پاکستانی از بحث درباره مجازات اعدام خودداری می کنند و درخواست برای اظهار نظر در این باره را رد کرده اند.

انتهای پیام

کد N951759