سنگاپور در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی

مردم سنگاپور روز جمعه در انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور شرکت می کنند و اپوزیسون مخالف دولت امیدوار است این انتخابات تا حد چشمگیری حضور آنها در در پارلمان را تقویت کرده و نیم قرن تسلط حزب حاکم بر سیاست این کشور را به چالش بکشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخیرا اقبال عمومی به تجمع های انتخاباتی مخالفان دولت سنگاپور افزایش پیدا کرده است.

لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور 16 ماه پیش از موعد برنامه ریزی شده برای انتخابات پارلمانی شد تا حکم جدیدی برای حزب حاکم اقدام مردم (PAP) که مدت 56 سال است قدرت را در سنگاپور در دست دارد به دست آورد و انتظار می رود که بازهم به اکثریت در پارلمان برسد.

حزب اقدام مردم در پارلمان قبلی 80 کرسی داشت و حزب اپوزیسیون کارگران (WP) هفت کرسی باقی مانده را در دست داشت. این تعداد کرسی رکوردی برای اپوزیسیونی بود که کمپین ارعاب و تهدید را تحمل کرده و شاهد به زندان افتادن مقام‌هایش بوده است.

این نخستین انتخابات سنگاپور است که بدون حضور لی کوان ییو، رهبر استقلال این کشور و پدر نخست وزیر فعلی برگزار می شود. وی از بابت پیشرفت چشمگیر سنگاپور در طی سه دهه حکومتش اعتبار زیادی به دست آورده است.

مرگ وی در ماه مارس باعث موجی از اندوه و نوستالژی در سنگاپور شد که حزب PAP امیدوار است تبدیل به رای در انتخابات شود.

با این حال از زمان آغاز کمپین تبلیغات انتخاباتی در اول سپتامبر تاکنون تجمع های انتخاباتی مخالفان بزرگتر از گردهمایی های حزب حاکم چه به لحاظ اندازه و چه به لحاظ شدت بوده است.

مهاجرت، هزینه بالای زندگی و لزوم افزایش کمک‌ها به فقرا و سالمندان سنگاپوری مسائل اصلی مطرح شده از سوی مخالفان بوده‌اند.

برای نخستین بار در نیم قرن گذشته همه کرسی‌ها در معرض رقابت قرار دارند اما حزب کارگران تنها 28 کاندیدا را برای 89 کرسی پارلمان وارد رقابت کرده و احزاب کوچکتر نیز بقیه کرسی‌ها را تقسیم می کنند.

انتهای پیام

کد N951638