برای دستیابی به پیروزی سیاسی؛

رییس‌جمهوری میانمار با گروه‌های مسلح شورشی دیدار کرد

رییس جمهوری میانمار امروز (چهارشنبه) و برای نخستین بار از زمان آغاز کمپین انتخابات پارلمانی هشتم نوامبر در انظار عمومی ظاهر شد و با رهبران گروه‌های چریکی اقلیت‌های قومی برای مذاکرات صلح در پایتخت این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، دستیابی به توافق صلح با گروه‌های شورشی یک پیروزی سیاسی برای تین سین، رییس جمهوری میانمار محسوب می‌شود که این امر را در اولویت خود قرار داده است و می‌خواهد شانس حزبش،‌ اتحادیه همبستگی و توسعه، را برای نخستین انتخابات پارلمانی از زمان پایان دولت خونتا در این کشور آسیایی بالا ببرد.

کارشناسان بر این باورند که توافق با گروه‌های چریکی شورشی بعید است چون برخی از این گروه‌ها از مذاکرات صلح حذف شدند.

نمایندگانی از پنج گروه اصلی شورشی در مذاکرات صلح با رییس جمهوری میانمار دیدار کردند. این گروه‌ها شامل اتحاد ملی کارن،‌ سازمان آزادی بخش کاچین و حزب مترقی ملی کارنی هستند.

تین سین در مراسم آغازین این مذاکرات گفت:‌ باید بر اهمیت گذار دموکراسی تاکید کنم. بدون صلح، این امر امکان پذیر نیست. امیدوارم که نشست امروز راه را برای امضای یک توافق آتش بس ملی تا پایان سپتامبر سال جاری میلادی هموار کند.

رییس جمهوری میانمار قرار نیست در این انتخابات نامزد شود اما قانون اساسی این کشور به قانونگذاران اجازه می‌دهد تا به شخصی خارج از پارلمان رای دهند و همین امر به تین سین این امکان را می‌دهد تا بار دیگر انتخاب شود.

پیش نویس این توافق آتش بس در جریان دو سال مذاکرات به سختی تهیه شده اما گروه‌های مسلح قومی از امضای آن امتناع کرده‌اند و به دولت تاکید دارند تا به این گروه‌های قومی اقلیت خودمختاری بیشتری بدهد.

یکی دیگر از موانع بر سر امضای این توافقنامه، حذف سه گروه مسلح قومی است که با نیروهای دولتی در منطقه کوکانگ می‌جنگند. بسیاری از اعضای گروه‌های مسلح قومی خواهان امضای توافق آتش بس توسط این سه گروه هم هستند.

در همین حال، آنگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون و دموکراسی خواه میانمار به شورشیان تاکید کرد که در امضای این توافق آتش بس عجله نکنند و قبل از امضا اطمینان حاصل کنند که این توافق باعث صلح و ثبات بادوام در کشور می‌شود.

وی همچنین گفته که تمامی گروه‌های شورشی باید این توافق را امضا کنند.

در نخستین کمپین انتخاباتی رهبر اپوزیسیون میانمار قرار است روز پنجشنبه با رای دهندگان از استان کایا دیدار کند.

انتهای پیام

کد N951601