خارطوم: آمریکا به دنبال دولت دست‌نشانده در سودان است/ واشنگتن از ما درخواست کمک کرده

سودان,سودان جنوبي,روسيه

وزیر خارجه سودان با تاکید بر اینکه آمریکا به دنبال دولتی در سودان است که تحت فرمان آنها باشد گفت: سودان هیچ گاه در بهبود روابط با آمریکا آنقدر پیش نمی‌رود که امکان سوء استفاده برای واشنگتن به وجود آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم غندور، وزیر خارجه سودان که امروز (چهارشنبه) سفر سه روزه خود به روسیه را آغاز می‌کند در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: گفت‌وگو تنها راه حل رسیدگی به مشکلات موجود است.

وزیر خارجه سودان در گفت‌وگو با اسپوتنیک اظهار داشت: سودان هرگز نمی‌خواهد با آمریکا روابطی فراتر از عادی داشته باشد و دولت واشنگتن بتواند از این روابط برای دخالت در امور داخلی سودان سوء استفاده کند.

وی ادامه داد:‌ آمریکا از سودان برای حل بحران‌های منطقه درخواست همکاری کرد ولی هر کس خواستار همکاری ما در این زمینه است باید به ما احترام بگذارد و با جدیت این موضوع را دنبال کند.

غندوز درباره سفرش به روسیه گفت: این سفر سه روزه به دعوت سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و با هدف بررسی روابط دو جانبه سودان و روسیه و نیز روابط میان سودان و سودان جنوبی انجام می‌شود.

وی افزود: اهمیت این سفر در آن است که روسیه کشور مهمی در عرصه سیاسی است و همواره رایزنی‌ها میان خارطوم و نیز روابط اقتصادی قوی میان دو کشور وجود داشته است.

این مقام سودان اظهار داشت کشورش در هر مناسبتی تمایل خود را به داشتن ارتباطات با سودان جنوبی نشان داد در واقع سودان هر گونه طرح یا میانجی گری برای اصلاح روابط خارطوم-جوبا به ویژه میانجی‌گری کشوری مثل روسیه را می‌پذیرد.

وزیر خارجه سودان تاکید کرد: سودان به نقش بیشتر و سازنده‌تر روسیه در مسایل موجود میان خارطوم و جوبا امید دارد.

قرار است در این سفر، نشستی سه جانبه میان وزرای خارجه روسیه، سودان و سودان جنوبی برگزار شود.

انتهای پیام

کد N951491