استاد دانشگاه MIT در گفتگو با مهر:

اسناد آژانس محرمانه است و در اختیار کسی قرار نمی‌گیرد

سیاسی

پروفسور «جیمز والش» ادعای آسوشیتدپرس مبنی بر دسترسی به توافق محرمانه میان ایران و سازمان بین المللی انرژی اتمی را نپذیرفت و چرایی موقعیت برتر ایران در صورت رد برجام توسط کنگره را مورد تحلیل قرار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، «جیمز والش» کارشناس مسائل امنیت بین الملل و پژوهشگر برنامه مطالعات امنیتی وابسته به موسسه علوم و تکنولوژی (ام. آی. تی) در ایالات متحده آمریکا است. پروفسور والش پیش از پیوستن به دانشگاه ام. ای. تی، مدیریت اجرایی پروژه «مدیریت اتم» را در دانشکده حکومتی جان. اف. کندی دانشگاه هاروارد ایالات متحده برعهده داشت. وی سابقه تدریس در هر دو دانشگاه معتبر هاروارد و ام. آی. تی را داشته و عمده تحقیقات او بر مسائل امنیت بین­ الملل به ویژه موضوعات مربوط به سلاحهای هسته ای و تروریسم متمرکز است.

والش یکی از معدود اندیشمندان آمریکایی است که برای صحبت و مذاکره درباره برنامه های هسته ­ای ایران و کره شمالی به این دو کشور مسافرت کرده است. روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، والش و یکی از دستیارانش را در فهرست ۱۰ فرد دارای بهترین ایده اصیل و ناب در سال ۲۰۰۸ میلادی قرار داد. جدیدترین کتاب این اندیشمند آمریکایی با عنوان "آینده هسته ای مصر: اشاعه یا محدودیت؟" از طرف انتشارات دانشگاه استنفورد در حال انتشار است.

آنچه در ادامه می آید مصاحبه با پروفسور «جیمز والش» در حوزه های مختلف مرتبط با توافق هسته ای ۱۴ جولای میان کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به «برجام» و مواضع برخی مخالفان در آمریکا انجام شده است که از نظر می گذرد.

خبرگزاری آسوشییتدپرس چندی پیش مدعی شد سندی را در دست دارد که نشان دهنده توافق محرمانه میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است. آیا این موضوع صحت دارد؟

خیر. آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک نهاد بین المللی و متولی فعالیت های هسته ای در جهان از جایگاهی ویژه برخوردار بوده و لذا با توجه به اهمیت فعالیت های آن، نمی تواند چنین اسنادی را در اختیار سایرین قرار دهد. به نظر من، اسناد مشابهی در جریان بازرسی از فعالیت های هسته ای در لیبی یا عراق نیز در دست آژانس بود، ولی این نهاد آن ها را افشا نکرد و لذا گفته های این خبرگزاری نمی تواند صحت داشته باشد.

برخی کارشناسان مانند «طارق رئوف» از کارشناسان پیشین سازمان بین المللی انرژی هسته ای نیز اسناد ادعایی اسوشیتدپرس را جعلی می داند. به نظر شما دلیل اصلی چنین اقداماتی از سوی برخی رسانه ها چیست؟

یکی از دلایل اصلی اینگونه اقدامات، رفتارهای تبلیغی برخی رسانه ها برای جلب نظر مخاطبان است. اقدامات رسانه ای در برخی موارد مبنای کارشناسی نداشته و لذا نمی توان آن ها را در روند امور به صورت جدی در نظر گرفت.

به عقیده شما تبعات رد احتمالی توافق هسته ای ۱۴ جولای توسط کنگره آمریکا چیست؟

اولاً که حمایت ۴۲ سناتور از برجام باعث شده است تا خیال اوباما راحت شود؛ زیرا رئیس جمهور برای وتوی احتمالی رأی مخالف سنای آمریکا به برجام، به ۳۴ رأی موافق نیاز داشت که اکنون این نگرانی وی برطرف شده است. اما دموکرات ها تلاش کردند تا شمار موافقان به ۴۱ نفر افزایش یابد تا به این شکل توافق هسته ای به اجرا درآمده و نیازی هم به وتوی رئیس‌جمهوری نیز نباشد. به عقیده من چه با استفاده از وتوی رئیس جمهور و چه بدون آن، توافق هسته ای ۱۴ جولای رأی لازم را به دست خواهد آورد.

دلیل عمده این رأی موافق این است که در صورت رد احتمالی برجام توسط کنگره، ایران نیز اقداماتی که متعهد به انجام آن ها شده است را به انجام نرسانده و از بُعد دیگر، آمریکا در حوزه بین الملل مسؤل آن شناخته خواهد شد. ایران تبرئه می شود و از این رهگذر حتی به جایگاه بهتری نیز صعود خواهد کرد. نظام تحریم ها فروخواهد پاشید و ایران هم توان هسته ای خود را بدون محدودیت افزایش می دهد، از فروپاشی تحریم ها برای رفع نیازهای خود استفاده کرده و حتی با جایگاه بهتر کسب شده خود، به گسترش تعاملات با جهان آن هم با سرعت بیشتری ادامه خواهد داد.

نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا در مبارزه های انتخاباتی کنونی خود ادعا می کنند که اگر رئیس جمهور شوند، توافق هسته ای ۱۴ جولای میان کشورهای ۱+۵ با ایران را اجرا نخواهند کرد. آیا این گفته ها صرفاً تبلیغات در فضای رقابت های کنونی آمریکا بوده و یا ممکن است محقق شود؟

در شرایط کنونی، نمی توان به صورت قطعی در این باره اظهار نظر کرد، اما مسلم است که فضای تبلیغاتی با هدف جلب نظر رأی دهندگان ایجاد می شود؛ لذا هر نامزد انتخاباتی می تواند موضوعی را در کمپین های خود مطرح و یا بر آن تأکید داشته باشد. همانطور که در بالا نیز گفتم، اگر رئیس جمهور آینده آمریکا به چنین کاری مبادرت نماید، بر اساس مفاد برجام، تعهدات ایران نیز ملغی شده و سایر کشورها آمریکا را مسؤل می دانند. همچنین مخاطرات مورد اشاره نیز برای آمریکا به وقوع خواهد پیوست.

تصور می کنید، نامزدهای نهایی جمهوریخواهان و دموکرات ها چه کسانی خواهند بود؟

بررسی ادبیات پیشین این موضوع در انتخابات گذشته آمریکا به وضوح مؤید این حقیقت است که نمی توان با مدت زمان کنونی باقیمانده تا انتخابات به گمانه زنی پرداخت. پیشتر نیز مثلاً در ماه آگوست یک نفر پیشتاز نظرسنجی ها بود، اما در سپتامبر فرد دیگری از آراء بیشتر برخوردار شد. ابتدا باید نامزدها در درون احزاب جمهوریخواه و دموکرات مشخص شوند تا بتوان درباره اینکه کدامیک از آن ها تفوق بیشتری در کسب آراء مردم خواهند داشت، نظر داد. همچنین، شرایط کشور و رخ دادها و تحولات آتی در داخل آمریکا و یا تحولات مرتبط با آمریکا را می توان از جمله عوامل تأثیرگذار براین بحث قلمداد نمود.