وجود 2700 موقوفه در کشور با نیات مرتبط با حوزه‌های علمیه

حوزه علميه,وقف,سازمان اوقاف,اوقاف

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه از وجود 2700 موقوفه در کشور با نیات مرتبط با حوزه‌های علمیه در کشور خبر داد.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه از وجود 2700 موقوفه در کشور با نیات مرتبط با حوزه‌های علمیه در کشور خبر داد.

وی گفت: براساس سهمیه بندی‌های صورت گرفته برای حوزه‌های علمیه طی دو سال اخیر، 80 وقف جدید توسط این حوزه‌ها ثبت شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی در نشست یک روزه معاونین سازمان و مدیران کل ستادی و استانی با موضوع موقوفات حوزه‌های علمیه با اشاره به این‌که «از سال 92 مدیریت موقوفات حوزه‌های علمیه از سوی مدیران و شورای عالی حوزه به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه واگذار شده است» اظهار کرد: کمیته مشترک موقوفات حوزه‌های علمیه با حضور مسئولان اوقاف و مرکز مدیریت حوزه‌ها در سال 92 تشکیل شد و تاکنون 32 جلسه که اکثرا استانی و شهرستانی بوده است ، تشکیل شده است.

وی با اشاره به این‌که «در مجموع در این جلسات 175 مصوبه صادر شده است» گفت: برخی از این مصوبات اجرایی و برخی دیگر نیز در حال پیگیری برای اجراست.

شرفخانی با اشاره به این‌که «در هر کدام از این جلسات سهمیه ایجاد وقف جدید برای حوزه‌های علمیه استان‌ها تعیین می‌شود» تصریح کرد: تاکنون 80 وقف جدید توسط حوزه‌های علمیه با نیت هزینه برای حوزه‌ها در کشور ثبت شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به آمار موقوفات حوزوی تصریح کرد: حدود 2700 موقوفه با نیت‌های مرتبط با حوزه‌های علمیه در کشور داریم که از این تعداد1879 موقوفه غیرمتصرفی و 806 موقوفه متصرفی و 15 موقوفه اشتراک تولیت است که از این تعداد نیز 820 موقوفه انتفاعی و 1980 موقوفه منفعتی است.

وی ادامه داد: در مجموع موقوفات حوزوی دارای 171 هزار و 511 رقبه است که از این تعداد نیز 3493 رقبه انتفاعی و 168 هزار رقبه منفعتی است.

شرفخانی با اشاره به میزان درآمدهای این موقوفات گفت: در سال 88 موقوفات حوزوی تنها 800 میلیون تومان درآمد داشت اما با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال 93 این رقم به 10 میلیارد تومان افزایش یافت و در مجموع از سوی سازمان اوقاف 18 میلیارد تومان در سال گذشته به حوزه‌های علمیه اختصاص یافت.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به این‌که «در استان کهگیلویه و بویراحمد هیچ موقوفه‌ای برای حوزه‌های علمیه نداریم» تصریح کرد: استان‌های ایلام، بوشهر و اردبیل دارای کمترین موقوفات و استان‌های خراسان رضوی، تهران و فارس دارای بیشترین موقوفات مرتبط با حوزه‌های علمیه هستند.

انتهای پیام

کد N951229