آیت الله مکارم شیرازی: برجام نقاط قوت فراوان دارد

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,آیت الله ناصر مکارم شیرازی

ایرنا نوشت: آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با بیان اینکه برجام نقاط قوت فراوان دارد گفت: گفت و گو در مورد برجام باید به صورت دوستانه و منطقی و باشد نه به عنوان معارضه، مبارزه و اهانت.

این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان داشت: بررسی و گفت و گو پیرامون برجام نباید همراه با نسبت های ناروا دادن باشد وگرنه دشمن به هدف خود می رسد.

وی بیان داشت: برجام نقاط قوت فراوان دارد و ممکن است نقاط ضعفی نیز داشته باشد اما همه باید در این فکر باشند که به نحوی از نقاط ضعف عبور کرده و آن ها را حل کنند و این کار راه حل دارد و چنان نیست که راه حل نداشته باشد.

وی افزود: برجام اقدامی بوده است که پیروزی محسوب می شود و نباید آن را فراموش کرد البته مساله برجام نباید سبب شود افراد در مقابل هم بایستند و برخی بگویند وای بر ما که چنین پیمانی بسته ایم و عده ای آن را بزرگترین پیمان بسته شده در تاریخ بدانند تا اختلافات شدید شود.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: دشمن هم همین را می خواهد که اختلافی در میان ملت بیندازد و اگر اختلاف بیفتد مشکل آن ها حل شده و دشمنان می توانند بر ما مسلط شوند.

وی افزود: باید هوشیار و عاقل باشیم، از فرصت ها استفاده و فراموش نکنیم که دشمن مرتب تهدید می کند و حرف های ناموزون می زند لذا باید آگاه باشیم و وحدت خود را به هم نزنیم.

این مرجع تقلید اظهار داشت: اختلافات در داخل به جای آن که به نزاع تبدیل شود باید پژوهش و بررسی شود.

وی با اشاره به مساله آوارگان جنگ های منطقه گفت: بر اثر جنگ های داخلی مشکل مهم منطقه مشکل آوارگان است که تبدیل به یک مشکل در عالم اسلام شده است و مردم از مناطقی که داعشی ها با قساوت کار می کنند فرار می کنند.

وی ادامه داد: آوارگان نمی دانند از سوریه و یمن فرار کرده و به کجا بروند چرا که کشورهای دیگرمی گویند جا به شما نمی دهیم و کسانی که آتش افروز جنگ هستند حساب نمی کنند چه عواقبی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: جنگ ویرانی، آوارگی و عقب افتادگی را در پی دارد، عده ای خود عامل جنگ هستند، آمده اند می گویند چرا برخی آواره شده اند.

وی ادامه داد: ایران و روسیه معتقدند سوریه باید به دست مردم این کشور اداره شود، برخی از اطراف دنیا عده ای را جمع کرده و آموزش داده و به داخل سوریه فرستاده اند، مردم را آواره کرده و عامل آن را ایران و روسیه می دانند؟ باید تاسف بر این حرف های زشت و منطق بی اساس آنها خورد.

وی تاکید کرد: در سوریه باید به دست مردم این کشور نظر سنجی زیر نظر سازمان ملل انجام شود که آن ها صلاح خود را انتخاب کنند این در حالی است که از نظر برخی، همه جا دموکراسی خوب است اما در سوریه خوب نیست و منافع برخی تامین نمی شود.

2727

 

 

کد N951177