سه فروند هواپیمای نظامی روسیه در سوریه فرود آمدند

ایسنا نوشت: هم‌زمان با نگرانی‌های واشنگتن درباره نوع کمک مسکو به دمشق، مقامات آمریکایی اعلام کردند، دست‌کم سه هواپیمای ترابری پهن پیکر ارتش روسیه در روزهای اخیر در سوریه فرود آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، این هواپیماها اخیراً در فرودگاه لاذقیه در ساحل مدیترانه سوریه فرود آمده‌اند.

یکی از این مقامات گفت: دو فروند از این هواپیماها، هواپیماهای پهن‌پیکر «Antonov-124 condor» بودند و سومین هواپیما یک هواپیمای مسافربری بود.

وی افزود: روس‌ها کانکس‌های مسکونی دارای قطعات مجزایی را که برای اسکان صدها تن کافی است و همچنین تجهیزات کنترل ترافیک هوایی پرتابلی را در این فرودگاه نصب کرده‌اند. تمامی این مسائل حاکی از آن است که روسیه قصد دارد نوعی مرکز عملیات هوایی مقدم خارج از این فرودگاه راه‌اندازی کند.

به دنبال انتشار گزارش‌ها مبنی بر اینکه مسکو ممکن است حمایت نظامی از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را تقویت کند و یک تیم پیشرفته نظامی به سوریه اعزام کرده، واشنگتن نگرانی‌های خود را نسبت به این مساله ابراز کرده است.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون گفت: نگرانی ما این است که هرگونه تلاش برای تقویت دولت اسد در حال حاضر باعث بی‌ثباتی می‌شود.

این در حالی است که سوریه گزارشات مبنی بر افزایش فعالیت نظامی نیروهای روسیه در خاک کشورش را رد کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود نسبت به خطرات تحریک و تشدید درگیری که تاکنون جان 250 هزار تن را گرفته، هشدار داد.

روسیه ضمن رد این اتهام تاکید کرد که هرگونه ارسالی در راستای رابطه سنتی‌اش با اسد صورت می‌گیرد.

در همین راستا بلغارستان به هواپیماهای روسیه اجازه ورود به حریم هوایی‌اش را نداده و یونان گفت، واشنگتن از آتن خواسته تا به هواپیماهای روسیه اجازه ورود به حریم هوایی‌اش را ندهد.

52261

کد N950991