رویترز بیان کرد

تلاش جمهوری‌خواهان برای حفظ تحریم‌های ایالتی علیه ایران

جمهوري‌خواه

15 فرماندار جمهوری‌خواه آمریکا گفته‌اند تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران را در ایالات خود باقی خواهند گذاشت.

15 فرماندار جمهوری‌خواه آمریکا گفته‌اند تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران را در ایالات خود باقی خواهند گذاشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مخالفان توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که با توجه به حمایت 42 سناتور دموکرات از توافق با شکست احتمالی مواجه‌اند، روز سه‌شنبه گفتند برای حفظ تحریم‌های اقتصادی در سطح ایالات آمریکا تلاش خواهند کرد و این تلاشی است که می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا به نتیجه برسد.

گروه دیگری نیز اعلام کرد، قصد دارد این مسئله را نوامبر 2016 به صورت مستقیم برای رای دهندگان مطرح کند.

کنگره آمریکا روز سه‌شنبه بحث درباره توافقی که موجب رفع تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران در ازای محدودیت فعالیت هسته‌ای این کشور می‌شود را آغاز کرد.

اکثریت جمهوری‌خواهان این توافق را رد کرده‌اند اما باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا توانسته است حمایت لازم را از طریق قانون‌گذاران دموکرات به دست بیاورد تا عبور این توافق از بررسی در کنگره تضمین شود.

به گزارش رویترز، حدود نیمی از 50 ایالت آمریکا تدابیری را برای مجازات شرکت‌هایی که با ایران تعامل می‌کنند وضع کرده‌اند که آن‌ها را در برخی موارد از امضای قرارداد و داد و ستد با ایران منع می‌کند.

ریچارد نیفو مسئول سابق تحریم‌های آمریکا گفت: این تحریم‌ها تاکنون در سطح ایالات تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر عملکرد شرکت‌ها نداشته است اما می‌تواند بر سرمایه گذاری آن‌ها در مناطق دیگر تاثیر منفی داشته باشد.

با وجود اینکه این تاثیر بر بیشتر شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند محدود خواهد بود، اما به یکی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه1+5 تبدیل شده بود. یکی از مفاد توافق هسته‌ای نهایی که 14 ژوئیه به دست آمد از آمریکا می‌خواهد مسئولان ایالت‌ها و مقامات محلی را به لغو تحریم‌هایی که علیه ایران امضا کرده‌اند تشویق کند.

15 فرماندار ایالات شامل، چهار نامزد ریاست جمهوری انتخابات سال 2016 آمریکا در نامه‌ای به اوباما اعلام کردند: این تحریم‌ها در سطح ایالت‌ها اهمیت زیادی دارد و باید آن‌ها را حفظ کرد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اقدام فرمانداران ایالات آمریکا، گفت: من خیلی در این باره که تصمیمات ایالتی چه تاثیری روی توانایی ما برای اجرای توافق خواهد داشت، مطلب نخوانده‌ام، اما ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که آمریکا به تعهداتش عمل می‌کند. قطعا ما انتظار خواهیم داشت که ایرانی‌ها نیز به تعهدات خود عمل کنند. چیزی که در سال‌های اخیر به میزان بسیار زیادی به نفع آمریکا بود، اتحاد جامعه بین‌الملل در مقابله با ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور بوده است. پس به همین علت است که رئیس جمهور آمریکا به این مسئله اولویت داده که واشنگتن می‌تواند به تعهدات خود پایبند باشد چون می‌خواهد از همکاری کشورهای دیگر جامعه بین الملل اطمینان حاصل کند.

انتهای پیام

کد N950967