منصوری آرانی به ایسنا خبر داد،

کمیسیون برجام از اسناد مذاکرات مسقط بازدید می‌کند

سیاسی

یک عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت که قرار است اعضای این کمیسیون از اسناد مذاکرات مسقط بازدید کنند.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به حضور رئیس سازمان انرژی هسته‌ای کشورمان در جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی برجام اظهار کرد: آقای صالحی مسائل مهمی را در جلسه امروز کمیسیون مطرح کردند و ابتدا پاسخگوی کمیته فنی هسته‌ای بودند. اما مهمترین موضوعی که ایشان بیان کردند پاسخ به ابهاماتی بود که در جلسه دیروز به وجود آمد که در تاریخ مسائل هسته‌ای ابهاماتی وجود داشت. اینکه چه کسی طراح آب سنگین اراک بوده و طراحی آن در زمان چه کسی صورت گرفته یا اینکه ارتقای از نسل یک به نسل دو در زمانی و حاصل تفکر چه کسی بوده است. یا درباره چگونگی عبور از IR1 و بازگشت مجدد به آن که مربوط به چه زمانی بوده ابهاماتی مهمی بود و صحبت های ایشان نوعی تاریخ نگاری بود.

وی ادامه داد: مباحث مربوط به مذاکرات عمان نیز از جمله موضوعات مهم امروز با آقای صالحی بود چراکه گفت‌وگوها با عمان سرآغاز مذاکرات جدید بوده و به این موضوع پاسخ داده شد که این مباحث در چه زمانی بوده است. البته قرار شد کمیسیون با ارائه نامه رسمی از اسناد مذاکرات مسقط بازدید کند چرا که این اسناد به شکل محرمانه در پرونده‌ها محفوظ است و قابل تکثیر یا عکس برداری نیست؛ لذا حتما کمیسیون از این اسناد بازدید خواهد کرد.

منصوری آرانی خاطر نشان کرد: بازدید از اسناد می تواند تاریخ را تصحیح کند؛ زیرا گاهی گویش‌ها دچار انحراف می‌شود اما ما با مطالعه این اسناد می‌توانیم گویش‌ها را اصلاح کنیم. هر کس ممکن است مدعی شود که در زمان او برخی اقدامات صورت گرفته اما آنچه مهم است اثبات این ادعا به وسیله اسناد است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سخنان صالحی به دلیل سابقه طولانی فعالیت او و همچنین مسئولیت‌های وی در عرصه هسته‌ای قابل استناد است، اضافه کرد:‌ صحبت های آقای صالحی درباره برجام می‌طلبد که جلسه دیگری با حضور ایشان در این باره برگزار شود.

این عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام همچنین با اشاره به حضور شمخانی در جلسه امروز کمیسیون نیز اظهار کرد: آقای شمخانی تاکید کرد که کمیسیون باید اهمیتی که رهبری و مردم برای آن قائل هستند را پاس بدارد. نظر ایشان در رابطه با برجام این بود که گفت‌وگوها روال خود را طی کرده و باید نگاه به آینده داشت چرا که نگاه به گذشته باعث می‌شود آینده را از دست بدهیم.

وی اضافه کرد: من از آقای شمخانی سوال کردم که آیا ایشان قائل به این هستند که مولفه های مختلفی بر مذاکرات حاکم است و صرفا نمی شود مذاکرات را در بعد هسته‌ای دید زیرا مسائلی که در نظام بین‌الملل و چینش قدرت‌ها رخ می‌دهد موضوعی است که غفلت از آن عوارضی به دنبال خواهد داشت. ایشان نیز به طور کلی این بحث را تائید کرد. اعضای دیگر کمیسیون هم به فراخور سوالاتی را از آقای شمخانی مطرح کردند و قرار شد کمیسیون جلسه دیگری را با ایشان داشته باشد.

انتهای پیام

کد N950454