کشمکش اسراییل و آمریکا درباره ایران، فلسطینیان را به حاشیه رانده است

در ماه‌های اخیر بسیاری در خاورمیانه – برخی با امیدواری برخی با نگرانی – فرض کرده بودند زمانی که مساله هسته‌ای ایرانیان حل شود، ایالات متحده ممکن است اقدامی در جهت صلح بین اسراییل و فلسطینیان انجام دهد، اما خلاف این فرضیه محتمل‌تر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایریان (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، پس از رویارویی طولانی مدت با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل بر سر توافق هسته‌ای ایران به نظر می‌رسد کاخ سفید تمایل اندکی برای شروع دور جدید تنش‌ها با اسراییل بر سر موضوع استقلال فلسطینیان خواهد داشت.

در حالی که احتمال موفقیت کم است و انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در پیش است، رییس‌جمهور، باراک اوباما به نظر می‌رسد بیش‌تر به بهبود روابط از هم گسیخته‌اش با اسراییل تمایل دارد و قصد دارد تا مساله فلسطینیان را به جانشینش واگذار کند.

اوباما در اظهارات اخیر خود سخن از افزایش همکاری‌های امنیتی و فراهم آوردن سخت‌افزارهای نظامی به روز برای برطرف کردن نگرانی‌ها و تردیدهای اسراییلیان بر سر توافق هسته‌ای کرده است.

اوباما هفته گذشته در گفت‌وگو با روزنامه یهودی فوروارد اختلافاتش با اسراییل را به مشاجرات درون خانواده پیوند داد و پیش‌بینی کرد روابط دو طرف از این آزمون با موفقیت نجات پیدا خواهد کرد.

اوباما در سخنانی بدون اشاره به مساله فلسطینیان گفت:‌ فکر می‌کنم بسیار مهم است که برای یک لحظه نفس عمیقی بکشید و پی ببرید که مردم دو طرف مشاجرات، هم ایالات متحده و هم اسراییل را دوست دارند.

یک مقام رسمی در وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده طرحی برای انجام اقدامات دیپلماتیک جدید بعد از توافق هسته‌ای ایران ندارد.

اما در اسراییل گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که ممکن است اوباما به غیر از این عمل کند.

آوی ایساکاروف، مفسر تایمز اسراییل در ژوییه نوشت: اکنون که اوباما رییس‌جمهور آمریکا توافق هسته‌ای ایران را به دست آورده است احتمالا در یک‌سال و چهار ماه باقی مانده از ریاست جمهوری‌اش به موضوعات دیگر مانند سوریه و گفت‌وگوی اسراییل و مقامات فلسطینی بپردازد.

مقامات فلسطینی نیز اعلام کرده‌اند که از سوی ایالات متحده تضمین‌های سربسته‌ای را دریافت کرده‌اند که فراموش نشده‌اند.

چندعامل وجود دارد که فشار کاخ سفید برای پایان دادن به نیم قرن اشغال فلسطین از سوی اسراییل را رد می‌کند.

اوباما آشکارا اشتیاق دارد تا یک دوره رنجش با یهودیان را ترمیم کند که با سخنرانی بحث برانگیز نتانیاهو در کنگره در ماه مارس و در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران شکل گرفت.

نتانیاهو زمانی که توافق هسته‌ای ایران در وین و در ماه ژوییه امضاء شد انتقاداتش را از این توافق را تشدید کرد. سفیرش را از واشنگتن فرا خواند و در نشست با قانون‌گذاران آمریکایی به لابی‌گری پرداخت. حتی پس از این که اوباما آرای کافی برای حمایت از توافق هسته‌ای را در کنگره به دست آورد، نتانیاهو قول داد تا به مبارزه با آن ادامه دهد.

توافق هسته‌ای برای ایران رفع تحریم‌های اقتصادی در ازای محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌اش را به همراه دارد.

رسانه‌های اسراییلی اغلب اوباما را با عنوان ساده لوح یا حتی دشمن این کشور خطاب می‌کنند.

در همین حال دولت محافظه کار نتانیاهو برای سازش کردن صبوری اندکی از خود نشان می‌دهد.

شخص نتانیاهو در خلال کمپین انتخاباتی‌اش اعلام کرد که اجازه تشکیل کشور فلسطینی در برابر دیدگانش را نمی‌دهد. گرچه تا حدودی وی از مواضع‌اش عقب‌نشینی کرد و گفت برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح آماده است.

ایالات متحده نیز وارد فصل انتخاباتی می‌شود که طی آن حزب دموکرات اوباما می‌تواند به سختی از پس اصطحکاک با یهودیان آمریکایی پایگاه اصلی حامیانش برآید. و یک عامل بر عوامل دیگر غلبه می‌کند، مشکلاتی که باعث اختلاف در بین اسراییل و فلسطینیان است به طور عجیبی به نظر می‌رسد در مذاکرات و میانجی‌گری‌ها - دست کم در شرایط فعلی - باقی مانده است.

اوباما و جان کری وزیر خارجه زمانی که یک دوره گفت‌وگوها را آغاز کردند و آن دور گفت‌وگوها پس از 9 ماه کلی گویی و رنجش در اواسط 2014 فروپاشید، مشکلات را بدون واسطه تجربه کردند.

دو دهه مذاکرات پرتنش نشان داده است که دو طرف نمی‌توانند در میانه یک توافق‌نامه دوباره‌ با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

فلسطینیان تمام کرانه باختری، شرق اورشلیم و نوار غزه اراضی اشغالی 1967 را برای استقلال خود طلب می‌کند. بسیاری از اسراییلی‌ها به نظر می‌رسد تشکیل کشور فلسطینی را می‌پذیرند، با این حال برخی دیگر نیز بر کنترل اسراییل به کرانه باختری پافشاری می‌کنند.

ایده کنترل مشرک بیت‌المقدس و مجموعه‌های مذهبی مقدس‌اش به عنوان پایتخت مشترک نیز چالش برانگیز است.

راه کارهای خلاقانه برای خارج شدن از بن بست نیز مذاکرات و میانجیگری‌ها را پیچیده کرده است.

انتهای پیام

کد N950437