رئیس دیوان محاسبات کشور تاکید کرد:

طرح تحول نظام سلامت با ساز و کار بیمه‌ای ادامه یابد

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه اگر طرح تحول نظام سلامت از طریق نظام بیمه‌ای عمل نکند و بخواهد با تزریق بودجه ادامه یابد این طرح در نهایت دوام نخواهد یافت گفت: سازمان بیمه سلامت ایران نیز باید با ساز و کار بیمه‌ای حرکت کند نه ساز و کار بودجه‌ای.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رحیمی در هفتمین اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران که در مجموعه تلاش در حال برگزاری است، با بیان اینکه انقلاب اسلامی به پیروزی رسید تا حکومتی به تمام معیارهای اسلامی ارائه دهد گفت: حکومت اسلامی مدنظر امام خمینی (ره) باید در تمام زمینه‌ها کارآمد باشد هرچند تاکنون در بسیاری از زمینه‌ها کارآمد شده‌ایم، اما وضع سلامت کشور از جمله حوزه‌هایی است که باید بهتر از اینها عمل کند و با کارآمدی موردنظر امام و انقلاب در این بخش بسیار فاصله داریم.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر در فصلی قرار داریم که بناست بودجه به زودی ابلاغ شود و دستگاه‌های اجرایی باید پیشنهادات خود را راجع به بودجه ارائه دهند. سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه دولت را مکلف کرده بود که وابستگی بودجه عمومی را از نفت کم کند. واقعیت این است از زمانی که نفت منبع درآمد شده همواره با وابستگی بیشتر بودجه به نفت روبرو بوده‌ایم.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه وابستگی بودجه به نفت را می‌توان با در دوران تحریم‌ها و افت قیمت نفت مشاهده کرد، گفت: در سال اول برنامه پنجم توسعه یعنی سال 90 بودجه عمومی دولت 48 درصد به درآمد نفت وابسته بود این رقم در سال 93 به 35 درصد کاهش یافت و در سال 94 که در نیمه آن قرار داریم پیش بینی می‌شود 23 درصد بودجه عمومی از محل درآمدهای نفتی تامین شود. این امر نشان دهنده آن است که دولت به سمت قطع وابستگی بودجه جاری به نفت حرکت می‌کند.

رحیمی ادامه داد: اما باید ملاحظاتی را در این میان رعایت کرد. به عنوان مثال در دوران پساتحریم که فروش نفت بیشتر می‌شود باید مراقب باشیم که این درآمد وارد بودجه عمومی نشود. رئیس دیوان محاسبات کشور در ادامه به وضعیت بودجه جاری کشور اشاره و اظهار کرد: متاسفانه طی سالهای برنامه پنجم توسعه بودجه جاری رشد بی رویه داشته است. بودجه جاری در سال 90، 82 هزار میلیارد تومان،‌ در سال 91، 90 هزار میلیارد تومان، در سال 92، 120 هزار میلیارد تومان، در سال 93، 143 هزار میلیارد تومان و در سال 94، 174 هزار میلیارد تومان بوده است و این رقم بسیار وحشتناکی است. اگر هزینه‌های جاری ما همینطور افزایش یابد هرچه درآمد داریم باید خرج کنیم و چیزی برای عمران و آبادی باقی نمی‌ماند.

وی در ادامه به وضعیت سلامت کشور اشاره و عنوان کرد:‌ پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در آینده نه چندان دور از جمعیت جوانان کاسته و میزان افراد سالمند افزوده خواهد شد در این میان بحث سلامت بسیار مهم است و دولت باید حمایت خود را در این خصوص به درستی انجام دهد.

رحیمی ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت طرح بسیار کارآمدی است اما اگر از طریق نظام بیمه‌ای عمل نکند و از طریق تزریق بودجه اقدام کند، دوام نخواهد آورد. باید در این حوزه به بیمه سلامت برگشت.

رحیمی ادامه داد: قرار بود قسمت درمانی صندوق‌های بیمه تجمیع شوند. بحث عدالت در سلامت بسیار مهم است. خدمات بیمه‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و هدف از تشکیل بیمه سلامت نیز استقرار عدالت بود. اکنون باید بیمه‌ها بتوانند خرید خدمت کنند تا کارآمدی سلامت محق شود.

رییس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت ایران تا رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه فاصله زیادی دارد اما اقداماتی را شروع کرده است گفت: بیمه سلامت ایران یک سازمان نوپاست و باید با ساز و کار بیمه‌ای حرکت کند نه با ساز و کار بودجه‌ای.

رحیمی در بخش دیگری از سخنانش به نحوه برخورد دیوان محاسبات با دستگاه‌هایی اجرایی اشاره و عنوان کرد: نتیجه حسابرسی‌های دیوان باید توسعه کشور باشد و نباید نتیجه نهایی تنها کشف تخلف و برخورد با مدیران باشد. ما از موضوع تخلفات پیشگیری می‌کنیم و کمک می‌کنیم دستگاه‌ها بتوانند به اهداف سازمانی‌شان برسند.

رحیمی با بیان اینکه بحث مچ گیری و برخورد با مدیران واقعا در دیوان محاسبات مطرح نیست، اظهار کرد: دیوان محاسبات به عنوان یک مشاور امین باید بازوی دستگاه‌های اجرایی باشد و کمک کند اگر ایراداتی در دستگاه‌هاست برطرف شود.

انتهای پیام

کد N950407