وکیل ترکیه‌ای از اردوغان به اتهام نقض قانون اساسی شکایت کرد

تركيه

یک وکیل از کانون وکلای آنکارا علیه رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به دلیل اظهارات اخیرش درباره دستیابی به 400 نماینده همزمان با افزایش عملیات تروریستی در کشور، شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از گزارش منتشر شده در روزنامه سوزجو، ویسل کریجی یکی از وکلای نهاد حقوقی کانون وکلای آنکارا امروز (سه شنبه) پرونده شکایتی را علیه رییس جمهور ترکیه با متهم کردن وی به نقض ماده 302 قانون جزایی ترکیه (ت.سی.کی) درباره اتحاد و یکپارچگی دولت باز کرد.

وی اعلام کرد: درخواست 400 نماینده برای یکی از احزاب ترکیه ، همزمان با انجام عملیات تروریستی در یکی از شهرهای این کشور و کشته شدن تعدادی از سربازان کشور نوعی نقض اتحاد و یکپارچگی دولت است و این بدگمانی را ایجاد می کند که اگر حزب عدالت و توسعه نتواند به حضور 400 نماینده در پارلمان دست یابد در این صورت اینگونه اقدامات تروریستی ادامه خواهد داشت. همه این دلایل باعث می شود که این گمان بوجود آید که اردوغان قانون اساسی و یکپارچگی دولت را نقض می کند.

اظهارات اردوغان در پاسخ به سوالی درباره خشونت‌های اخیر در ترکیه مبنی بر اینکه اگر حزبی 400 نماینده داشته و خود را تضمین کند و پیش نویس قانون اساسی جدید می تواند ترکیه متفاوتی را ایجاد کند، باعث واکنش‌هایی میان احزاب مخالف و منتقدان شده است.

در همین راستا، دولت باغچلی، رهبر حزب ملی گرا، با انتقاد شدید، اردوغان را به خاطر اظهارات اخیرش محکوم کرد و گفت که وی به دنبال دستیابی به منافع سیاسی از تروریسم است.

انتهای پیام

کد N950372