نقوی حسینی در پاسخ به مهر اعلام کرد:

تصمیم‌گیری درباره گزارش کمیسیون برجام در اختیار کمیسیون نیست

سیاسی

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام گفت: این کمیسیون نتیجه ارزیابی خود را در گزارشی به همراه پیشنهاداتی به هیات رئیسه مجلس تقدیم می‌کند، اما اینکه چه تصمیمی درباره پیشنهادات گرفته شود، در اختیار کمیسیون نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسین نقوی حسینی بعدازظهر امروز در نشست خبری تشریح اقدامات و برنامه‌های کمیسیون ویژه برجام در مجلس، در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره اظهارات شب گذشته نایب رئیس اول مجلس که گفته بود هیات رئیسه مجلس درباره برجام تصمیم می‌گیرد، اظهار داشت: روند کار کمیسیون ویژه به این شکل است که این کمیسیون مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس، با رای نمایندگان با سقف ۱۵ عضو تشکیل شده است.

وی افزود: کمیسیون بررسی خود را انجام می‌دهد و گزارش خود را همراه با پیشنهاداتی تقدیم هیات رئیسه مجلس می‌کند تا در صحن علنی به استحضار نمایندگان برسد، اما اینکه چه پیشنهاداتی به همکاران ارائه شود و این پیشنهادات به رای گذاشته شود یا تصمیم دیگری درباره آنها گرفته شود، در اختیار کمیسیون نیست.

مخالفت زاکانی با حضور بعیدی‌نژاد در گفتگوی ویژه، ناشی از مصوبه کمیسیون بود

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برنامه جامع اقدام مشترک همچنین در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر درباره ماهیت سند اطلاع‌رسانی کمیسیون و موضع این کمیسیون درباره حواشی ایجاد شده بعد از حضور رئیس کمیسیون ویژه در گفتگوی ویژه خبری، گفت: برای اینکه بتوانیم اطلاع‌رسانی کمیسیون ویژه را مدیریت کنیم، سند اطلاع‌رسانی را تصویب کردیم که حاوی تذکر چند نکته مهم است.

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: از جمله این تذکرات این است که چون دیدگاه‌های اعضا متفاوت است، قرار شد دیدگاه‌ها را پشت در کمیسیون کنار بگذاریم و به عنوان یک داور و قاضی، قضاوت دقیقی درباره برجام داشته باشیم.

وی افزود: همچنین قرار شد اخبار کمیسیون صرفاً از طریق سخنگو به منابع خبری انتقال یابد و سایر اعضا اگر جایی دعوت شدند یا اظهارنظری کردند، به عنوان دیدگاه شخصی خود اظهارنظر کنند؛ بنابراین هیچ‌کس به عنوان عضو، سخنگو، رئیس یا نایب رئیس کمیسیون در جلسه‌ای حضور نمی‌یابد که نظر کمیسیون را منتقل کند، بلکه به عنوان شخص می‌تواند دعوت شود و اظهارنظر کند و قرار شد اگر کسی از کمیسیون در سخنانی یا میزگردی شرکت می‌کند، هیات رئیسه آن را تصویب کند.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با اشاره به ماجرای دعوت از رئیس این کمیسیون به گفتگوی ویژه خبری شبکه دو، عنوان کرد: حاشیه‌ای که در رابطه با دعوت آقای زاکانی ایجاد شد، از این قرار بود که از صدا و سیما به ایشان زنگ زده بودند و از وی به عنوان رئیس کمیسیون دعوت شده بود؛ وقتی فردی به عنوان رئیس کمیسیون دعوت می‌شود، فقط می‌تواند درباره اخبار، اقدامات و برنامه‌های کمیسیون اظهارنظر کند و نمی‌تواند مخالف یا موافق باشد.

نقوی حسینی تصریح کرد: از ابتدا به ایشان گفته نشده بود که میهمان دیگری هم است و قرار است مناظره‌ای صورت گیرد و زمانی اطلاع داده بودند که وی در مسیر صدا و سیما بود؛ کسی هم اطلاع داده بود، گفته بود که برای اینکه بداخلاقی نشود، به شما می‌گوییم که میهمان دیگری هم است.

وی ادامه داد: به همین دلیل آقای زاکانی اعتراض کرده بود که اتفاقاً این بداخلاقی است؛ چون قرار نیست مناظره‌ای داشته باشیم و وقتی کسی به مناظره می‌رود، باید موافق یا مخالف باشد و نمی‌تواند بی‌طرف باشد؛ لذا چون مصوبه کمیسیون است که هیچ کس به عنوان مخالف یا موافق در هیچ میزگردی شرکت نکند، بنابراین این کار خلاف مصوبه کمیسیون است و من فقط می‌توانم به عنوان رئیس کمیسیون بیایم و روند کار را توضیح دهم و اگر غیر از این است، نمی‌آیم.