هشدار تاسک نسبت به تغییر معاهده‌های اتحادیه اروپا

سیاسی

رئیس شورای اروپا ضمن هشدار دادن نسبت به تسریع روند متمرکز سازی در اتحادیه اروپا گفت: افرادی که خواستار تغییراتی در معاهده‌های اتحادیه اروپا هستند، شانس موفقیت‌شان در آینده نزدیک سفر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در سخنرانی که بر راه‌های تقویت منطقه یورو در داخل چارچوب قانونی کنونی‌اش متمرکز بود، پیام دونالد تاسک، نخست وزیر سابق لهستان و رئیس شورای اروپا که ریاست نشست‌های رهبران اتحادیه اروپا را برعهده دارد هشداری به مقامات بروکسل بود که دنبال قدرت‌های جدید همه جانبه برای مدیریت بحران مهاجرت هستند.

این سخنان همچنین هشداری به دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس بود که تلاش می‌کند برای حفظ کشورش در اتحادیه اروپا بر سر تغییر برخی معاهده‌های این بلوک مذاکره کند.

تاسک که رویکرد مناسبی برای حل مشکلات مشترک ندارد به تجربیات شخصی زجرآورش در خصوص کمونیسم اشاره کرد تا درباره "تصورات خیالی" از جمله خیال‌پردازی‌های نظریه پردازان اروپایی افراطی هشدار دهد.

وی گفت: به همین دلیل است که من امروز در مقابل بحران‌ها و تهدیدهای مختلف پیشنهاد می‌کنم که تفکرات انقلابی را دور بریزیم و بر چگونگی تقویت اتحادیه اروپا در چهارچوبی کنونی‌اش تمرکز کنیم.

تاسک افزود: به جای تفکرات انقلابی و تغییرات سیستماتیک ناگهانی همچون تغییرات بزرگ در معاهده‌ها باید از تمامی فرصت‌ها برای بهبود و تصحیح سیستم کنونی استفاده کنیم. از همه مهتر باید اصول و قوانین موجود را با عزام و درایت قاطعانه‌تر اعمال کنیم.

دونالد تاسک قدرت‌های شخصی محدودی دارد اما به عنوان میانجیگر توافق عمومی در بین رهبران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و به عنوان سخنگوی منافع آنها در مذاکرات با کمیسیون اروپا نفوذ زیادی دارد.

یونان پس از سال‌ها بحران به دنبال اصلاحاتی است که به گفته برخی مقامات با تغییر معاهده‌ها حاصل می‌شود؛ روندی که باید توسط پارلمان‌ها یا رای دهندگان تایید و تصویب شود.

دونالد تاسک سه برنامه را پیشنهاد داده که بدون تغییر معاهده ثبات را بهبود می‌بخشد. این برنامه‌ها شامل: برنامه تضمین سپرده مشترک اتحادیه بازارهای سرمایه‌ و اختیارات رقابتی مستقل برای اصلاحات پیشنهادی برای دولت‌های منطقه یورو است.

تاسک گفت: اگر فردی همچنان فکر می‌کند که تغییر معاهده بهتر است، از او دعوت می‌کنم تا به سفر دور اروپا برود و شانس روند تایید هماهنگ این تغییر را بررسی کند. من شرط می‌بندم شانس موفقیت این تغییرات صفر است.

انتهای پیام

کد N950244