اسامی دموکرات‌هایی که رای آن‌ها اوباما را از وتو نجات می‌دهد

اوباما,برجام

پایگاه خبری هیل گزارش داد: رییس‌جمهور آمریکا در تلاش است تا سه رای باقیمانده، برای تضمین حمایت دموکرات‌ها سنا از توافق هسته‌ای را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل وابسته به کنگره آمریکا، دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در هفته جاری با یک موفقیت بزرگ در خصوص توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مواجه شد اما هنوز به دنبال آرای سناتورهای دموکراتی است که تاکنون تصمیم خود را برای حمایت یا مخالف با توافق نگرفته‌اند.

کاخ سفید رای کافی برای تضمین موفقیت توافق هسته‌ای در کنگره را به منظور حفظ حق وتوی رییس‌جمهور به دست آورده است اما هنوز حمایت چند سناتور لازم است تا دموکرات‌ها بتوانند مانع از تصویب قطعنامه مخالفت با توافق هسته‌ای در همان مرحله اول شوند.

به گزارش هیل، 38 دموکرات سنا تاکنون از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرده‌اند که حق وتوی رییس‌جمهور آمریکا را تضمین می‌کند. اگر تعداد آن‌ها به 41 نفر برسد قادر خواهند بود مانع از رای گیری کنگره درباره‌ی این قطعنامه شوند. اوباما تهدید کرده است که اگر این قطعنامه تصویب شود آن را وتو خواهد کرد.

باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری خود تنها چهار بار از حق وتو استفاده کرده است.

سناتور بن کاردین که یک عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا محسوب می‌شود روز جمعه به عنوان دموکراتی که با توافق هسته‌ای مخالفت می‌کند موضع خود را اعلام کرد و گفت: که به سناتورها چارلز شومر و رابرت منندز می‌پیوندد.

هیل در ادامه این گزارش به انتشار اسامی سناتورهای دموکراتی که تاکنون موضع خود را در قبال توافق هسته‌ای مشخص نکرده‌اند پرداخت و نوشت: ماریا کنت ول یکی از پنج دموکرات باقیمانده در سناست که هنوز رای خود را مشخص نکرده است.

وی بسیار کم درباره‌ی این توافق صحبت کرده است و پیش از این نیز درباره‌ی قانون تشدید تحریم‌ها علیه ایران که کنگره به دنبال آن بود اظهار نظر نکرده و از آن فاصله گرفته بود.

انتظار زیادی وجود دارد که وی از توافق هسته‌ای پشتیبانی کند.

سناتور ریچارد بلوفتال دیگر دموکراتی است که این روزها از سوی هر دو حزب آمریکا تحت فشار قرار دارد واعضای هر دو حزب در تلاش‌اند تا رای وی را به دست آورند.

او پیش از این از قانون تشدید تحریم‌ها علیه ایران درصورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای حمایت کرده بود، اما ابتدای هفته جاری به پایگاه خبری هیل گفت که با وجود نقاط ضعف و قوت در این توافق، سوال ملت این است که آیا توافق بهتر است یا یک گزینه دیگر برای توافق هسته‌ای وجود دارد.

سناتور گری پیترز از ایالت میشگان نیز هنوز تصمیم خود را برای حمایت یا مخالفت با توافق هسته‌ای اتخاذ نکرده است. این در حالی است که دبی استیب ناو دیگر سناتور دموکرات از میشیگان دو هفته پیش قویا از توافق پشتیبانی کرد.

وی پیش از این رویکردی جنگ‌طبانه در قبال ایران داشت و از قانون تشدید تحریم‌ها حمایت کرد. پیترز گفته است که بخش‌هایی از توافق هسته‌ای وی را نگران و عصبانی می‌کند.

به گزارش هیل، سناتور پیترز هم از سوی دو حزب آمریکایی تحت فشار قرار دارد. ابتدا به نظر می‌آمد که رای وی منفی باشد اما ممکن است به این دلیل که دیگر نمایندگان هم حزبی‌اش از ایالت میشیگان حامی توافق هسته‌ای هستند و وی هم اکنون در احاطه آن‌ها قرار دارد، ممکن است نظرش تغییر کند.

سناتور جو مانچین از ایالت ویرجینیای غربی، مدت زمان کوتاهی پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 گفت که کنار کشیدن از این توافق فاجعه آمیز خواهد بود اما اکنون بیشتر مخالف دیده می‌شود.

به گزارش هیل، ممکن است مانچین در نهایت در کنار اوباما بماند اما بعید است به وی برای پرهیز از استفاده از حق وتو کمک کند و مانع از تصویب قطعنامه مخالفت با توافق هسته‌ای شود. وی روز پنج‌شنبه گذشته گفت که از فیلی‌باستر دموکرات‌ها در خصوص این قطعنامه حمایت نخواهد کرد.

سناتور ران وایدن از ایالت اورگان که یک سناتور دموکرات‌ یهودی است نیز تاکنون موضع خود را اعلام نکرده اما به نظر می‌آید علیه توافق هسته‌ای را می‌دهد.

بر اساس این گزارش، هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه وی را همانند دیگر همکارانش تحت فشار قرار می‌دهند و علیرغم رویکرد محافظه‌کارانه‌اش در قبال تحریم‌ها بعید به نظر می‌آید این سناتور از توافق هسته‌ای پشتیبانی کند.

به گزارش ایسنا، کنگره آمریکا قرار است روز 17 سپتامبر درباره‌ی قطعنامه مخالفت با توافق هسته‌ای رای‌گیری کند. اگر این قطعنامه تصویب و سپس رییس‌جمهور آن را وتو کند، قانون‌گذاران برای لغو وتوی رییس‌جمهور به دو سوم آراء نیاز خواهند داشت که بسیار غیرمتحمل به نظر می‌رسد.

انتهای پیام

کد N950117