فابیوس: اولویت ما دولت انتقالی در دمشق است

وزیر امور خارجه فرانسه، بعد از آن که رئیس جمهور این کشور از امکان شرکت کردن در حملات هوایی در سوریه خبر داد، در مصاحبه‌ای گفت اولویت پاریس روی کار آمدن دولت انتقالی در دمشق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه امروز (سه‌شنبه) رئیس کنفرانس سازمان ملل در پارس درباره اقلیت‌های قومی آزار دیده از سوی گروه تروریستی داعش است.

فابیوس در مصاحبه‌ای با نشریه لوپاریزین فرانسه، درباره نحوه مبارزه موثرتر با گروه تروریستی داعش در سوریه گفت: برای ریشه کن کردن این تروریستها باید به سوری‌ها یک دورنمای سیاسی داد. بنا بر این آن چه که اولویت دارد تسریع مذاکرات برای روی کار آمدن دولت انتقالی در دمشق است که هم متشکل از عناصر حکومت سوریه و هم عناصر مخالفان میانه‌رو بدون تسلط بشار اسد باشد.

فابیوس همچنین مدعی شد: آنچه که داعش را تغذیه می‌کند، آشوب و یاسی است که بشار اسد مسئول آن در سوریه است. تا زمانی که انتقال قدرت در سوریه انجام نشود تلاش‌های لازم ائتلاف کافی نخواهند بود.

وزیر امور خارجه فرانسه با تایید این که فرانسه ممکن است در حملات علیه سوریه شرکت کند، تصریح کرد: ما باید به صورت نظامی در سوریه فعال باشیم زیرا داعش شدیدا ما را تهدید می‌کند. از چند ماه پیش ما در حال آماده کردن خود برای مبارزه علیه افراطگری، برای غلبه کردن بر گروه‌های تروریستی که ما را تهدید می‌کنند و همچنین برای شناسایی و تحت نظر داشتن افرادی که از مبدا سوریه یا خاک کشور ما به دنبال اجرای عملیاتهای تروریستی در فرانسه هستند، بوده‌ایم. ما باید این تلاش را توسعه دهیم. در همین راستا روز گذشته رئیس جمهور کشور ما تصمیم‌هایی را اعلام کرد؛ ما ظرفیت اطلاعاتی خود را با انجام پروازهای شناسایی تقویت می‌کنیم تا در صورتی که وضعیت موجه باشد آماده انجام حمله باشیم.

فابیوس در خصوص این که آیا مداخله نظامی تنها راه خلاصی پیدا کردن از دست داعش است، گفت: برای انجام چنینی عملیاتی نیاز به ده‌ها هزار نیرو با احتمال تلفات سنگین است. برای چه نتیجه‌ای؟ درباره سوابق حملات به عراق و افغانستان فکر کنیم! آیا استقرار نیروی نظامی در خاک این دو کشور به ما اجازه داد بر تروریسم غلبه کنیم؟ در این دو کشور عملیاتها تا زمانی که فرآیند سیاسی آن هم خیلی دیر به جریان نیفتاد نتیجه‌ای دربر نداشتند. این ماموریت است که ما باید اول از همه پیگیری کنیم. بنا بر این این خود سوری‌ها هستند که با پشتیبانی ما، اگر که خواستارش باشند، می‌توانند بر داعش غلبه کنند. در مجموع این یک تلاش بلند مدت خواهد بود.

وزیر خارجه فرانسه درباره مذاکره با بشار اسد گفت: فراموش نکنید که خانواده آیلان کوچولو، که جسدش در ساحل ترکیه پیدا شد نه فقط از تهدید داعش فرار می‌کرد بلکه از تهدید بشار اسد نیز فرار می‌کرد. از کسی که دلیل آشوب سوریه است و دبیرکل سازمان ملل او را مرتکب جرم علیه بشریت عنوان کرده چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟ من همچنین باید اضافه کنم که روابط زیرزمینی که میان بشار اسد و داعش وجود دارند شناخته شده‌اند! در همین حال ما می‌دانیم که مطمئنا نیاز به عناصر با ثبات حکومت سوریه داریم تا با داعش بجنگیم و اگر که ممکن باشد سوریه‌ای را ایجاد کنیم که در آن هر گروهی شاهد احترام به حقوقش باشد. به همین دلیل است که ما باید در سطح بین المللی به یک انتقال قدرت سیاسی در سوریه برسیم که در آن بشار اسد قدرت را در اختیار نداشته باشد. در غیر این صورت داعش همچنین به پیشروی ادامه خواهد داد.

لوران فابیوس همچنین درباره طرح فرانسه برای پذیرش 24000 آواره سوری گفت: فرانسه و اتحادیه اروپا وظیفه کمک‌رسانی در مقابل وسعت تراژدی سوریه را دارند. از ابتدای جنگ سوریه تاکنون 6286 سوری توانسته‌اند در فرانسه وضعیت پناهنده را به دست بیاورند. رئیس جمهور فرانسه متعهد به افزایش این تعداد شده است اما فرانسه و آلمان نمی‌توانند تنها در این خصوص عمل کنند. همه کشورهای اتحادیه اروپا باید به شکلی برابر نقش خود را در قبال این بحران ایفا کنند. در مقابل این تراژدی که وسعتی بسیار دارد، اروپا باید به ارزشهایش وفادار باشد.

وی تاکید کرد: در این همبستگی همچنین باید از لبنان، اردن، ترکیه یا عراق که خیلی بیشتر از ما فشار پناهندگان را تحمل می‌کنند پشتیبانی شود. امروز دو میلیون سوری در ترکیه هستند. بیش از یک میلیون سوری در لبنان هستند که معنای آن یک پنجم یا یک چهارم جمعیت است. فرانسه نزدیک به 100 میلیون یورو به این مساله اختصاص داده و امروز نیز من یک تصمیم مالی جدید را در این خصوص اعلام خواهم کرد.

انتهای پیام

کد N950101