سازمان اطلاعات آلمان: داعش از گاز خردل در عراق استفاده کرده است

آژانس اطلاعات خارجی آلمان شواهدی را مبنی بر استفاده داعش از گاز خردل در عراق جمع آوری کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روزنامه بیلد - چاپ آلمان - گزارش داد،‌ جاسوس‌های این آژانس اطلاعاتی نمونه‌های خونی از کردهایی را که در درگیری با داعش در عراق زخمی شدند،‌ جمع آوری کرده و به این نتیجه رسیدند که داعش در عراق از گاز خردل استفاده کرده است.

گرهارد اشنایدلر، رییس آژانس اطلاعات خارجی آلمان اعلام کرده که این آژانس اطلاعاتی دارد مبنی براینکه داعش از گاز خردل در شمال عراق استفاده کرده است.

وی به روزنامه بیلد گفت،‌ گاز خردل یا از انبار قدیمی مهمات عراق متعلق به دوران صدام، دیکتاتور این کشور به دست آمده یا پس از تصرف دانشگاه موصل توسط داعش توسط آنها ساخته شده است.

یکی از مقام های ارشد اطلاعات آلمان که خواست نامش فاش نشود، اظهارات اشنایدلر را تایید کرد اما از ارائه جزئیات درباره نمونه های خونی جمع آوری شده یا بحث درباره روش‌های آژانس امتناع کرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز دراین باره گفت:‌ از آنجا که ما نمی توانیم درباره مسائل مربوط به اطلاعات و عملیات اظهارنظر کنیم،‌ تنها به بیان این مطلب اکتفا می کنیم: استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط هر گروهی یک اقدام شنیع است.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرد، چهار بیمار و مجروح جنگی از میان کردها دارای نشانه هایی مربوط به قرار گرفتن در معرض عوامل شیمیایی در خود دارند. این بیماران و دو تن از دخترانشان،‌ یک ساعت پس از حمله داعش در 21 اوت سال جاری میلادی در عراق، به بیمارستان منتقل شده و از مشکلات تنفسی، زخم های پوستی،‌ قرمزی چشم و ورم ملتحمه رنج می بردند و وضعیت عمومی آنها نیز خوب نبود.

یکی از فعالان گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در لندن و فعال ترکیه ای در این باره گفت:‌ هنوز به صورت مستقل مشخص نیست که آیا این حمله با استفاده از عوامل شیمیایی رخ داده یا خیر.

انتهای پیام

کد N949859