نکو با ایسنا مطرح کرد

افزایش مشارکت مردمی با تشکیل ستاد رسیدگی به جرایم انتخاباتی

سیاسی

یک عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه تشکیل ستاد رسیدگی به جرایم انتخاباتی در افزایش مشارکت مردم تاثیرگذار است گفت که تشکیل این ستاد اقدام خوب و سنجیده‌ای است که می‌تواند جلوی تخلفات را بگیرد.

ابراهیم نکو در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به بخشنامه رییس قوه قضاییه در مورد تشکیل ستاد رسیدگی به جرایم انتخاباتی گفت: در حال حاضر در خیلی از حوزه‌های انتخابیه برخی افراد با قانون‌شکنی رسما تبلیغات را شروع کرده‌اند و ازهیچ مرجعی واهمه ندارند، رویکری که باعث بروز شبهات بسیاری برای مردم شده است.

وی ادامه داد: این پرسش در ذهن مردم ایجاد شده است که با وجود قوانین مترقی در مورد زمان ثبت‌نام کاندیداها و تبلیغات، چطور این حجم از قانون‌شکنی انجام می‌شود و چرا برخوردی با قانون‌گریزان صورت نمی‌گیرد، رویکردی که باعث دلزدگی مردم می‌شود.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه تشکیل ستاد رسیدگی به جرایم انتخاباتی اقدام خوب و سنجیده‌ای است که می‌تواند جلوی تخلفات را بگیرد، گفت: ورود قوه قضاییه و تشکیل این ستاد برای برخورد با متخلفان می‌تواند این بارقه امیدواری را در مردم ایجاد کند که دستگاه‌های مربوطه با قانون‌شکنان برخورد می‌کنند.

به گفته نکو، این ستاد با جمع‌آوری اسناد و مدارک و ثبت و ضبط آن‌ها می‌تواند دست مجریان قانون و بررسی کنندگان صلاحیت‌ها را باز بگذارند تا با استناد به مدارک و مستندات، از ورود این متخلفان به مسند قانون‌گذاری جلوگیری شود، افرادی که با تبلیغات زودهنگام، قانون‌گریزی و توهین به قانون می‌کنند و می‌خواهند نماینده مجلس و قانون‌گذار باشند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه تشکیل این ستاد در افزایش مشارکت مردم تاثیر گذار است، گفت: وقتی مردم متوجه می‌شوند که از رای‌شان پاسداری خواهد شد و قانون شکنان به هر قیمتی نخواهند توانست به مجلس راه پیدا کنند، امیدوار می‌شوند و برای مشارکت بیشتر نیزتلاش می‌کنند.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس با تاکید بر اینکه مردم باید به این ستاد کمک کنند،‌افزود: مردم باید تخلفات را به این ستاد گزارش دهند تا بتواند کارآمد باشد؛ طبیعتا در این شرایط افراد به هر قیمتی نمی‌توانند به مجلس راه پیدا کنند و در رسیدن به اهداف شومشان موفق نخواهند شد.

نکو در ادامه با تاکید بر ضرورت آگاهی مردم ،‌کاندیداها و جریان‌های سیاسی از قوانین انتخابات، گفت:در حال حاضر افراد با صرف هزینه‌های هنگفت در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه در شهرهای مختلف به دنبال جلب نظر مردم برای کسب رای هستند و تصور می‌کنند که با نماینده شدن می‌توانند این هزینه‌ها را جبران کنند.

وی با بیان اینکه در آمد نمایندگان کاملا مشخص است ، خاطر نشان کرد: طبیعتا نمایندگان نمی‌توانند با این درآمدهای مشخص از عهده جبران این هزینه‌ها برآیند، به همین دلیل بسیاری از نمایندگان با مشکل مالی مواجه اند و برای اداره زندگی شان مثل مردم عادی به دلیل مسائل جانبی مثل مراجعات مردمی و کمک‌های مالی به برخی افراد با مشکل مواجه‌اند، در حال حاضر برخی از نمایندگان که حتی هزینه کم تبلیغاتی کرده‌اند هنوز بدهکارند و حقوقشان کفاف تامین بدهی‌هایشان راندارد.

این نماینده اصولگرای مجلس تاکید کرد: کسانی که از الان با بی‌توجهی به قانون، قانون‌گریز هستند در صورت نمایندگی، قانون گذار خوبی هم نخواهند بود؛ طبیعتا آن‌ها باید قبل ازهر فعالیتی از قوانین آشنایی داشته باشند.

نکو در پایان با تاکید بر لزوم آشنایی کاندیداها از قوانین گفت: کاندیداها و جریان‌های سیاسی باید وظایف نمایندگی را به مردم توضیح دهند و از طرح شعارهای دروغین و کاملا کذب پرهیز کنند؛آن‌ها بدانند نماینده فراتر از وظیفه‌اش یعنی قانون‌گذاری و نظارت کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد.

انتهای پیام

کد N949842