سوئیس از اسرائیل پهپاد می‌خرد

پارلمان سوئیس روز دوشنبه لایحه مناقشه آمیز خرید شش پهپاد شناسایی به ارزش 250 میلیون فرانک سوئیسی را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پارلمان سوئیس با 30 رای موافق و 12 رای مخالف برنامه خرید شش پهپاد غیرمسلح هرمس 900 را تصویب کرد.

این در حالی است که پیشتر مخالفان با تشکیل کمپین‌هایی علیه این قرارداد که با شرکت "البیت سیستم" منعقد شده بود به اعتراض پرداختند و از دولت سوئیس خواستند تا به دلیل نقض سیستماتیک حقوق بشر از سوی اسرائیل از سرمایه‌گذاری در ارتش این رژیم خودداری کند.

یکی از نمایندگان سوسیالیست پارلمان این کشور به نیابت از سوی اقلیت مخالف این طرح درباره علت مخالفت این افراد گفت، اسرائیل از پهپادهای هرمس 900 طی جنگ غزه در سال 2014 استفاده کرد؛ جنگی که 2251 فلسطینی و 73 اسرائیلی در آن کشته شدند.

وی در این باره افزود: اسرائیل به حقوق فلسطینی‌ها احترام نمی‌گذارد و گاهی از ابزارهای شدیدا خشن در برابر آنها استفاده می‌کند.

در مقابل اولی مائورو، وزیر دفاع سوئیس تاکید می‌کند این کشور این پهپادها را نه از دولت اسرائیل بلکه از یک شرکت خصوصی خریداری می‌کند و از آنها تنها برای ماموریت‌های شناسایی گارد مرزی سوئیس استفاده می‌شود.

مائورو خاطرنشان کرد: ما هیچ قصدی برای مسلح کردن این پهادها نداریم.

وی همچنین تاکید می‌کند، قانون ممنوعیت فروش سلاح برای سوئیس به معنی ممنوعیت واردات آن نیست. این مساله از جنبه حقوق بشری هیچ مشکلی ندارد.

انتهای پیام

کد N949817