توافق دو کره برای دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده

سیاسی

در پی توافق امروز (سه شنبه) میان مقام های دو کره، خانواده‌های جدا افتاده از یکدیگر به دلیل جنگ 60 سال قبل در شبه جزیره کره، قرار است ماه اکتبر سال جاری میلادی در مرز به شدت مسلح دو کره با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، به نقل از خبرگزاری رویترز، این توافق میان دو کره در پی پایان تقابل و درگیری‌های مسلحانه اخیر در سراسر مرز است و نخستین دیدار مجدد از زمان ملاقات 170 خانواده کره شمالی و جنوبی محسوب می‌شود که فوریه سال گذشته میلادی و در یک رخداد بسیار احساسی صورت گرفت.

وزارت اتحاد مجدد کره در سئول با اشاره به مذاکرات 24 ساعته میان مقام‌های صلیب سرخ در دو کشور که در روستای مرزی پانجونمون صورت گرفت، اعلام کرد: سئول و پیونگ یانگ به تبادل دیدگاه‌ها برای حل بنیادین مشکلات انسانی در دو کره پرداختند.

این دیدار مجدد میان خانواده‌های جدا افتاده کره‌ای قرار است بین 20 تا 26 اکتبر سال جاری میلادی در منطقه کوهستانی کومگانگ در شمال مرز میان دو کره صورت گیرد و از هر دو طرف 100 نفر برای این مراسم حضور دارند. دفعه قبلی هم در منطقه مذکور خانواده‌ها با یکدیگر دیدار کردند.

براساس گزارش وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی، قریب به 130 هزار سکنه کره جنوبی برای دیدار با اعضای خانواده خود در کره شمالی از 1988 ثبت نام کرده‌اند اما تنها 66 هزار تن از این افراد زنده مانده‌اند و اکثرا بالای 70 سال سن دارند.

برخی از منتقدان می‌گویند، برنامه دیدار مجدد میان خانواده‌های کره‌ای بسیار آهسته و با حضور تعداد کمی از ساکنان دو کره صورت می‌گیرد. بسیاری از افراد سالخورده پیش از آنکه موفق شوند تا با اقوام دور افتاده خود در کشور مقابل دیدار کنند، جان می‌سپارند. دولت سئول، مساله ملاقات میان خانواده‌ها در دو کره را در اولویت خود قرار داده است اما پیونگ یانگ تا حدودی نسبت به آن بی اعتنایی می‌کند.

انتهای پیام

کد N949498