چین پنجاهمین سالروز دولت تبت را جشن گرفت

دولت چین امروز (سه‌شنبه) پنجاهمین سالروز به رسمیت شناختن تبت به عنوان یک منطقه خودمختار قومی را جشن گرفته و دستاوردهای اقتصادی‌اش را تحسین کرد؛ این در حالی است که فعالان از سوابق حقوق بشری در تبت انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یو ژنگ شنگ، مشاور ارشد سیاسی چین در جریان سخنرانی‌اش در لهاسا، پایتخت تبت و در مقابل قصر باشکوه و خیره‌کننده «پوتالا» که زمانی خانه دالایی لاما بود و الان به یک موزه تبدیل شده، تاکید کرد که تبت از نظر قومی متحد و یکپارچه شده است.

وی خطاب به صدها شرکت‌کننده در این مراسم که متشکل از دانش‌آموزان، سربازان ارتش و پلیس‌های مسلحی است که فریاد شادی سر داده و پرچم‌ها را تکان می‌دادند، گفت: طی 50 سال گذشته حزب کمونیست چین و مردم تبت تغییر از یک تبت قدیمی عقب‌مانده به یک تبت جدید سوسیالیست پرشور و هیجان را هدایت کرده‌اند.

یو ژنگ شنگ افزود: استانداردهای زندگی مردم بهبود یافته، تاسیسات زیربنایی در سراسر تبت ساخته شده و تولید ناخالص داخلی‌ آن 68 درصد رشد کرده است.

از زمانی که پکن به دنبال انقلاب کمونیست سال 1949 میلادی برای اشغال این منطقه هیمالیایی نیرو اعزام کرده، تبت چندین دهه است که به سرمنشأ مناقشات تبدیل شده است. چین می‌گوید، این منطقه قرن‌هاست که بخشی از خاک چین بوده، در حالی که بسیاری از مردم تبت می‌گویند که این منطقه دارای تاریخ طولانی از حکومت مستقل رهبران بودایی است.

گروه حقوق بشر «تبت آزاد» مستقر در لندن گفت، پکن تلاش می‌کند تا هویت تبتی را براساس اولویت‌های خودش تعریف کند و مردم تبت از محدودیت در فعالیت‌ها، سانسور و زندگی در سیستمی که برای مجازات مخالفان با دولت پکن طراحی شده، رنج می‌برند.

انتهای پیام

کد N949497