ارائه طرحی جدید از سوی مسئولان عراقی برای پایان دادن به اختلافات

سیاسی

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که برخی مسئولان عراقی طرحی را برای برقراری آشتی ملی و پایان اختلافات قومی و سیاسی تدوین کرده‌اند که یکی از بندهای آن بازگرداندن افسران سابق ارتش عراق به نهادهای نظامی و امنیتی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، این طرح که سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق و ایاد اعلاوی، معاون پیشین رئیس جمهور این کشور با هماهنگی حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق برای تحقق آن تلاش می‌کنند، شامل بازگرداندن افسران ارتش عراق است که پس از سقوط نظام بعث توسط آمریکا کنار گذاشته شدند.

آمریکا پس از اشغال عراق ارتش این کشور را به طور کامل منحل اعلام کرد و نظامیان عراقی برای امرار معاش مجبور شدند به کارهای مختلفی از جمله عضویت یا تشکیل گروه‌های مسلح مخالف دولت بپردازند.

اخیرا سلیم جبوری در سخنانی تاکید کرده بود که درگیری مسلحانه در عراق تنها زمانی به پایان می‌رسد که تمامی طرف‌ها با پایان درگیری سیاسی که ریشه و اساس مشکلات است، موافقت کنند.

وی تاکید کرد: تصویب قوانین ویژه امنیت و رفاه یک ضرورت است.

حمید الکفائی، نویسنده و خبرنگار عراقی در خصوص این طرح گفت: آشتی ملی میان طرف‌های عراقی تا زمانی که این طرف‌ها دیدگاه‌های مختلفی دارند امکان پذیر نیست. همچنین بدون آشتی ملی امکان ندارد بتوانیم کشوری قدرتمند بسازیم.

وی تاکید کرد: برخی طرف‌های عراقی آشتی با بعثی‌ها را قبول ندارند اما در نهایت ما می‌دانیم که آنها بخشی از جامعه عراق هستند. قبول ایفای نقش حزب بحث در عرصه سیاسی عراق مشکلی است که طرف‌های عراقی در مورد آن اختلاف دارند. بازگرداندن افسران و اعضای ارتش سابق مساله جدیدی نیست چرا که دولت سابق تعدادی از این اعضا را بازگرداند.

وی پیش بینی کرد که به زودی توافقی میان گروه‌های سیاسی عراق حاصل شود به ویژه اینکه سلیم جبوری از شخصیت‌های میانه‌رو به حساب می‌آید و طرفدار‌ان زیادی در میان مردم عراق دارد.

انتهای پیام

کد N949364