امیدواری برای افزایش تجارت استرالیا با ایران پس از رفع تحریم‌ها

سیاسی

شبکه ای.بی.سی استرالیا گزارش داد:‌ پس از لغو تحریم‌های ایران احتمالا روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و استرالیا افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری ای.بی.سی در این گزارش با پرداختن به سطح روابط میان ایران و استرالیا نوشت: این امیدواری وجود دارد که در صورت لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران، آن گونه که در توافق هسته‌ای تعیین شده است، روابط تجاری میان تهران و کانبرا که در گذشته سالانه بیش از یک میلیارد دلار ارزش داشت، افزایش یافته و سطح قبلی خود باز گردد.

جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا که اوایل سال جاری به تهران سفر کرد پیش از این گفت این هدف وجود دارد که حجم صادرات به ایران و تجارت با این کشور پس از لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران افزایش یابد.

به گزارش ای.بی.سی، بر اساس توافق هسته‌ای که 14 ژوییه (23 تیر) میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد، تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران در ازای محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور محدود می‌شود شورای امنیت سازمان پس از حصول این توافق با تصویب قطع‌نامه‌ای آن را مورد تایید قرارداد که رفع تحریم‌ها را تضمین می‌کند.

وزیر امور خارجه استرالیا علاوه بر این گفت که صادرات به ایران که بیش‌تر در حوزه محصولات کشاورزی است خارج از تحریم‌های ایران است اما استرالیا خواهان گسترش تجارت در حوزه‌های تکنولوژی، معدن و خدمات است.

وی در سفرش به ایران درباره فرصت‌های احتمالی افزایش تجارت با ایران پس از حصول توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها رایزنی کرده بود.

بیشاپ خاطرنشان کرد که به طور قطع منافع زیادی در تجارت میان ایران و استرالیا وجود دارد. پیش از اعمال تحریم ‌ا سطح صادرات به ایران حدود یک میلیارد دلار بود که اکنون به 360 میلیون دلار رسیده است بنابراین فضای ممکن برای گسترش سطح همکاری‌ها پس از لغو تحریم‌ها وجود دارد.

انتهای پیام

کد N949016